Transmetuar me 16052014 - 1552








Foto ilustruese

PUBLICITET

Tirane 14 maj 2014 NOAal- Konferenca e Kryetareve ka rrezuar diten e sotme kerkesen e Partise Demokratike per ngritjen e nje komisioni te ri hetimor per ceshtjen e trafikut te droges ne Shqiperibr
br
Pas mbledhjes se ketij komisioni deputeti i PD Eduart Halimi ne nje deklarate per media u shpreh se ne kulmin e shqetesimit mbare qytetar per narkotrafikun mazhoranca e tmerruar kerkon te ndaloje hetimin parlamentar trasparencen per qytetaretbr
br
Kjo kerkese u rrezua nga mazhoranca duke refuzuar qe te hetohet mbi ketebr
br
fenomen qe ka mberthyer vendin dhe eshte duke u kthyer ne nje dukuri jashtezakonisht shqetesuese per Shqiperine per shqiptaret por edhe per fqinjet tane europianebr
br
Ne kerkuam qe te mos i mohohet qytetareve e drejta e transparences ndaj fenomenit te narkotrafikut qe ka pushtuar sot token detin dhe ka arritur kulmin e vete ka pushtuar ajrin sic u faktua edhe nga ngjarja e rende e Divjakes ne daten 10 maj u shpreh Halimibr
br
Ai shtoi me tej se mazhoranca kembengul edhe sot te hetoje denoncuesit e avioneve te droges dhe jo trafikun e droges duke kerkuar me ngulm te fshehe pergjegjesite e qeverise dhe lidhjet e saj me drogenbr
br
Sipas Halimit ky eshte nje zhvillim trondites sepse provon shqetesimin opozitar se rrenjet e kartelit te narkotrafikut arrijne deri tek kryeministri qe ka urdheruar sotrefuzimin e trasparences dhe fshehjen e se vertetesbr
br
Droga kercenon sot vendin kercenon fqinjet kercenon femijet tane dhe teardhmen tone Faktet flasin kunder mazhorances e cila i ka dale ne krah krimit gjithe keto muaj dhe do te jete hetim parlamentar ai qe do te beje trasparent fenomenin dhe tu tregoje qytetareve te verteten ne menyre qe dhe ata te dine se cfare te besojne deklaroi deputeti Halimibr
br
Ne vijim ai deklaroi bindjen se perfaqesojne interesat e shumices se qytetareve qe kerkon te shkule nga rrenjet narkotrafikun ne Shqiperi kerkon te ndertoje nje vend ku karteli i droges te luftohet dhe jo mbrohet nga qeveria ndaj do ti shkojme deri ne fund betejes per te bere transparent gjithe fenomenin e narkotrafikut dhe lidhjet dhe rrenjet e tij kudo qofshin asnoaal





lang enUS









p idlast