Kshilli i Rregullimit t Territorit i Qarkut t Kuksit, i ka dhn dritn jeshile projektit pr ndrtimin e nj hidrocentrali t ri n lumin Luma t Kuksit. Ky hidrocentral sht i fundit n kaskadn e lumit Luma.

Kompania “Energy Plus”, me nj eksperienc serioze n ndrtimin dhe
menaxhimin e Hidrocentraleve n Shqipri dhe Kosov, kishte marr m
par edhe miratimin e Ministris s Ekonomis,Tregtis dhe Energjetiks
pr ndrtimin e ktij hidrocentrali.Vlera e investimit arrin n 12
milion euro dhe kapaciteti i prodhimit vjetor sht 38.320 Megavatore.Kreu i Qarkut t Kuksit,Shefqet Bruka,vlersoi se t tilla projekte do
t’i japin rajonit veri-lindor nj zhvillim t madh duke ruajtur ritmin e
investimeve intensive q prjeton qarku i Kuksit q nga fillimi i
rrugs Durrs- Kuks.“Me vendime e Kshillit t Ministrave dhe kontrata koncesionar t
Ministris s Ekonomis, me vendimin e KRT-s s qarkut t Kuksit dhe
vendimit t KRT-s s republiks, tashm jan n proces ose t miratuar
rreth 20 hidrocentrale, me nj kapacitet instalues rreth 90 megavat, me
nj prodhim prej rreth 400 milion kilovat/or n vit. N kosto sht
0.2 euro kilovat/or” tha Bruka.Drejtori i kompanis “Energy Plus”,thekson se projekti i lums
prfaqson nj modelt investimit ku ndrthuret mjedisi , natyra dhe
teknologjia n harmoni t plot. Gjithashtu avantazhi i skems s ktij
hidrocentrali sht i dyfisht pasi prvec prodhimit t energjis, ky
projekt do t mundsoj vaditjen e tokave bujqsore pr t gjith zonn e
Shtiqnit pa kosto duke i dhn kshtu shtytje edhe zhvillimit bujqsor.
“sht nj nga projektet m interesant, projekt model pr qarkun e
Kuksit sepse zhvillohet pikrisht n nj zon q sht hidrocentral
natyror. Cdo gj sht n vnd t vetin dhe aty mungon vetm turbina.
Sigurisht aty ka shum investime pr t br, por ajo q do jet risi do
t jet pjesa e marrdhnies s ktij hidrocentrali me mjedisin. Kjo do
t thot q i gjith aspekti ndrtimor do t jet m tepr nj aspeit i
marrdhnieve me mjedisin sesa punime civile t zakonshme. Nj pjes e
puns realizohet n fuqi puntore cka do t thot se n qarkun e Kuksit
kjo mobilizon nj fuqi puntore prej 520-580 vet” tha drejtues i
kompanis, Gentian Sula.Pr ndrtimin e ktij hidrocentrali do t prdoret teknologjia e fundit e
ndrtimit t kapaciteteve t tilla e mbshtetur trsisht n standartet
europiane. E gjith energjia e prodhuar n kt hidrocentral do t
furnizoj rrjetin publik duke u lidhur me nj linj transmetimi 10 KV
ose 35 KV me nnstacionin q ndodhet m pran tij dhe do t bhet pjes e
furnizimit t rritjes q rajoni i Kukesit pritet t ket n dy vitet n
vijim si pasoj e vnies n eficenc t shum resorteve natyror.Flutura Tota


< I mëparshmi