Nënkryetar u zgjodh rektori i Universitetit Evropian të Tiranës, Prof. Dr. Adrian Civici
Profesor doktor Dhori Kule sht kryetari i ri i Konferencs s Rektorve. Ditn e djeshme sht zhvilluar mbledhja pr zgjedhjen e kryetarit dhe nnkryetarin e ktij institucioni. Me pjesmarrjen e pjess m t madhe t rektorve t universiteteve publike dhe private n vend zgjodhn si kryetar t ri t Konferencs s Rektorve prof. dr. Dhori Kule dhe nnkryetar prof. dr. Adrian Civici.


Zgjedhjet


Mbledhja pr zgjedhjen e kryetarit t ri t Konferencs s Rektorve duhet t ishte mbajtur n qershor t vitit t kaluar, por kjo nuk ka ndodhur pr arsye ende t paditura. Ish-kryetari i Konferencs, rektori i Universitetit Politeknik t Tirans, prof. dr. Jorgo Kaani nuk i pati zhvilluar. Ndrkoh q ditn e djeshme kjo mbledhje u zhvillua n mjediset e Universitetit Politeknik, me qllim zgjedhjen e kryetarit dhe nnkryetarit t ri t ktij institucioni.


Pas zgjedhjeve t zhvilluara, rezultoi se kryetar i ri i Konferencs u zgjodh prof. dr. Dhori Kule, duke fituar ndaj kandidatit tjetr, ish-kryetarit Kaani. Ndrkaq, nnkryetar u zgjodh rektori i Universitetit Evropian t Tirans, prof. dr. Adrian Civici.


Rektori Kule falnderoi kolegt e tij pr nderin dhe prgjegjsin q i dhan, duke e vendosur n krye t institucionit m t lart q mbron interesat e universiteteve publike dhe private n vend.


Ai premtoi bashkpunim t gjer me t gjith aktort e arsimit t lart, duke vendosur tashm theksin n rritjen e cilsis s universiteteve dhe n reformat e reja n financimin e universiteteve publike, q jan premtuar edhe nga qeveria dhe q do t mundsojn rritjen cilsore t arsimit t lart n vend.


Mbledhja


N takimin e djeshm morn pjes 32 rektor t universiteteve publike dhe private. Konferenca e Rektorve sht nj organ i prcaktuar n ligjin e arsimit t lart, q ka si qllim mbrojtjen e interesave t institucioneve t arsimit t lart dhe bashkpunimin me institucionet vendimmarrse, me qllim arritjen e qllimeve t prbashkta t krijimit t nj hapsire universitare cilsore ne Shqipri.