Feronikeli është fitues i edicionit të gjatë të Kupës Pavarësia. Ekipi nga Drenasi në finale mposhti Shkëndijën e Tetovës.

Fitues i edicionit të gjatët të Kupës Pavarësia është kampioni vjeshtorë i Superligës, Feronikeli. Ekipi nga Drenasi, në finale, e ka mposhtur Shkëndijën nga Tetova me rezultat 1:0. Golin e fitores për skuadrën e Gani Sejdiut e ka realizuar Përparim Livoreka.
Feronikeli dhe Shkëndija arriti në finale të kësaj gare, pasi mundën Llamkos Kosovë, përkatësisht flamurtarin e Vlorës. Këto ndeshje janë luajtur vetëm nga 45 minuta dhe janë zhvilluar në stadiumin e Vlorës.

AdPlatformZone = {id: "f95795dd0",format: "410x0"};


Kupa e Pavarësisë
Gjysmëfinalet
Shkëndija – Flamurtari 1:0
Llamkos Kosova – Ferronikeli (1:3 pas penalltive)
Finalja
Shkëndija – Ferronikeli 0:1