Rregulli dhe sistemimi n ambientin e prbashkt ndikojn n marrdhnien n ift. Sipas nj studimi, pastrimi prmirson performancn edhe n shtrat

Kush e ka thn se ekziston nj lidhje e fort mes punve t shtpis dhe marrdhnieve seksuale t nj ifti? Lidhjen e uditshme mes punve t shtpis dhe seksit n ift e ka verifikuar nj studim i publikuar n numrin e fundit t “Journal of Family Issues”. Sipas studimit, jeta e iftit ndikohet edhe nga pastrtia n shtpi. Nse punt e shtpis ndahen mes burrit dhe gruas, mundsit pr ndarje jan shum t vogla. Por si shpjegohet fakti se edhe n kt koh, ku ka m shum barazi, shpesh krijohen prplasje n ift pr ndarjen e punve t shtpis? Nj mashkull q jeton vetm n nj apartament nuk tregon ndonj kujdes t veant pr vendin ku jeton. Ai mund t’i ndrroj shum rrall araft dhe ta pastroj shtpin shum rrall. Kjo nuk sht nj udi, sepse shum meshkujve thjesht nuk u intereson rregulli dhe pastrtia n banes. Kjo gj ndodh gjithmon kur jetojn vetm dhe nuk kan ndihmn e ndonj t afrmi apo pastrueseje.


Autort e studimit thon se larja e dyshemeve, sistemimi i shtpis, larja e pjatave, e rrobave, nuk kan ndikim t madh n marrdhnien n ift. T paktn kjo sht konfirmuar nga sondazhi i
te 6877 ifte t martuara. Domethnia e studimit sht kjo: sa m shum energji t shpenzohen n nj fush t jets, aq m shum energji fitohen pr aktivitetet e tjera, duke prfshir ktu edhe at seksuale. Gjithashtu, studimi ka gjetur nj lidhje mes orve t kaluara n nj pun me pages t lart dhe frekuencs s seksit te nj ift. “N vend q t rrezikojn jetn seksuale pr shkak t krkesave n pun ose n shtpi, grupi i ifteve t marr n studim duket se prparsi i ka dhn marrdhnies seksuale”, ka shpjeguar Constance Gager, sociologe dhe autore e studimit, q m pas sht publikuar n “Wall Street Journal”. Gager dhe kolegt e saj kan mbetur pa fjal nga rezultatet e studimit. Ata prisnin q t ishin meshkujt m t bekuar se sa femrat m raportin seks-pun shtpie, pr shkak “t efektit t falnderimit” nga ana e partnereve, t cilat jan m t angazhuara n punt e shtpis. Studiuesit zbuluan se efekti aplikohej n mas t barabart pr t dyja gjinit. “Mund t duket nj detaj i parndsishm, por bn diferencn: n nj ift ku gruaja kalon 68 or duke u marr me punt e shtpis, ndrsa burri 45 or, do t bj 15 her m shum dashuri n nj vit n krahasim me nj ift tjetr ku totali i orve t kaluara me punt e shtpis sht 18 or”.


Studimi ka trhequr vmendjen e sociologve. sht e uditshme se si punt e shtpis ndikojn n marrdhnien n ift: nj sondazh i fundit i “Pew Research Center” ka zbuluar se amerikant i vendosin punt e shtpis n vendin e tret mes faktorve t rndsishm t jets n ift, pas besnikris dhe intimitetit seksual.


Rastet e divorcit pr shkak t moskontributit t mashkullit n punt e shtpis sa vijn e po shtohen. Duke qen se sot nj pjes e madhe e ifteve bjn dy pun dhe lodhen shum, lind nevoja e ndarjes s punve brenda shtpis. Duke qen se tradicionalisht gruaja sht kujdesur pr shtpin, lindin probleme pr ndarjen e punve, t cilat mund ta ojn iftin deri n prishjen e martess. Kjo do t thot se tashm ndarja e punve dhe pasojat e mosbrjes s saj mes burrit dhe gruas jan nj sinjal alarmi pr gjith iftet q duan t jetojn gjat bashk. Fatmirsisht, gjat viteve t fundit situata ka ndryshuar: nj pjes e meshkujve kan filluar t jen m aktiv, duke dhn kontributin e tyre brenda shtpis.


Sipas nj studimi britanik, divorcet jan m t pakta n rastet kur ifti ka arritur q t ndaj punt brenda shtpis. N Shtetet e Bashkuara, nevoja dhe krkesa pr barazi n kt aspekt mes burrit dhe gruas sht shndrruar n nj lvizje t mirfillt dhe t organizuar. Ksaj shtjeje i jan dedikuar shum libra t shndrruar n bestseller, shum biseda e debate televizive, artikuj gazetash apo revistash. N fakt, problemi sht pak i ndrlikuar: nuk bhet fjal pr nj zakon t thjesht q n zanafill. Ky lloj debati pr ndarjen e punve t shtpis ka zgjatur pr shekuj me radh. Nj pik tjetr kritike e cila mund t rrezikoj marrdhnien n ift sht mnyra e ndryshme q kan meshkujt dhe femrat pr sa i prket stilit se si bhen punt. T gjith kemi kndvshtrime t ndryshme pr sa i prket rregullit dhe pastrtis. Sipas shum specialistve, kjo sht dika q mund t ndryshoj, duke qen se shum gjra edukohen me hir ose me pahir. E rndsishme sht q secili nga partnert duhet ta ndiej se kontributi duhet t jet i dyanshm n nj familje, kjo edhe pr sa u prket punve t shtpis, sepse prishja e vazhdueshme e ekuilibrave sjell ndrprerjen e vet marrdhnies, hert ose von.
#