Pr disa nuk mjaftojn as 120 dit pr t arritur n zgjidhjen e statusit t Kosovs, madje as 120 vjet. Por pavarsia mbetet n themel t shtjes dhe Kosova m shum se kurr sht pran indipedencs s saj t shumpritur. Ritmet e bisedimeve mes palve n thelb tregojn se vetm nj vendim deiziv do t ishte opsioni i fundit pr kt kriz me prmasa ndrkombtare. Pala kosovare sht vetm pr pavarsi, serbt dhe aleatt e tyre rus n antitez t plot me pavarsin e Kosovs, ndrsa ndrkombtart jan n amulli. sht e pamundur q t ket nj ekuilibr, prderisa as ndarja nuk pranohet. Pra asnj alternativ e ndrmjetme prve njkahshmris s interesave territoriale t dy palve. Rusia ka kritikuar ashpr vendet e Perndimit, duke prfshir Shtetet e Bashkuara dhe Evropn se po favorizojn Kosovn n lidhje me pavarsin e saj. Nnteksti ka qen i kuptueshm, pasi sipas Rusis partnert perndimor po prpiqen q shtjen e Kosovs ta zgjidhin me krijimin e precedentit, i cili del nga kornizat e s drejts ndrkombtare, duke u treguar jokonsekuent pr zgjidhjen e problemit kosovar, n njrn an, dhe krijimin e shtetit palestinez, n ann tjetr. Fill pas Rusis, edhe aleati i saj m i ngusht, Serbia, ka nisur sulmin frontal ndaj komunitetit ndrkombtar, e n veanti ndaj Shteteve t Bashkuara t Ameriks. Duke e ndjer afrimin e dats s shpalljes s pavarsis s Kosovs, prfaqsuesit e diplomacis serbe kan theksuar se projekti nuk ka fare t bj me rimkmbjen ekonomike t Kosovs apo me pajtimin midis serbve e shqiptarve, kur m s paku ka lidhje me t ardhmen evropiane t ksaj pjese t Evrops. Nag ana tjetr, qndrimi i prer i krerve t Kosovs ka treguar qart se nuk kan pranuar asnj kompromis tjetr prve pavarsis, duke paralajmruar edhe braktisjen e negociatave. N kt situat kaq t tensionuar, ndrkombtart kan pohuar se t gjitha opsionet, madje edhe ndarja e Kosovs do t jet e pranueshme pr komunitetin ndrkombtar nse palt n bisedime bien dakord. Konfuzioni sht kryefjala tjetr e ndrkombtarve kur pohojn t kundrtn e pohimit t qndrimit t mparshm, duke mos e prkrahur ndarjen e Kosovs. Opsionin e ndarjes nuk e pranon asesi edhe Serbia, sepse nse do t bhej nj zgjidhje e till, Serbis do i takonte nj pjes e vogl e Kosovs, prderisa manastiri i Decanit, Gracanics dhe ai i Prizrenit do t mbeteshin nn kontrollin e shqiptarve. N nj periudh kaq t rndsishme, reagimi i serbve dhe rusve pr jo-n e pavarsis s Kosovs po bhet edhe m kulmues. Nuk jan t rastsishme as akuzat ndaj SHBA-s dhe vendeve europiane q prkrahin opsionin e pavarsis. Sado q prpiqen q me kokfortsin e tyre ta zvarrisin afatin, prsri boshtit nuk i ndahen, madje ka mbetur vetm firma vendimtare q edhe nse nuk nnshkruhet do t gjej fjaln e fundit due deizive t ndrkombtare, pr t cilt koha sht armiku i vetm. Pikrisht n aspektin kohor, qeveria serbe po punon pr t kthyer do gj n favor t saj due bashk me Rusin po ngren zrin q t kundrshtojn fuqishm indipendencn. Ditt po ikin dhe katr muaj jan thjesht nj koh simbolike q edhe n rastin m t keq do t kurorzohen me vetshpalljen e pavarsis nga pala kosovare. Ky sht opsioni fjalkalues pr t zgjidhur krizn, q edhe nse vazhdon pr ca koh do t jet si rezultat i inercis konfliktuale dhe irritimit t pals serbe dhe ruse. Gjuha e prbashkt sht e pamundur, kompromisi shtje e mbyllur, ndrsa suksesi i negociatave pr nj zgjidhje unanime, hipotez pa asnj fakt mbshtets. N kto rrethana sht e qart q zvarritja e mtejshme do t ishte mbshtetje e anarkis mes shteteve due krejt rajonit, gj q pals ndrkombtare nuk i intereson, pasi do t thoshte kriz pa fund dhe dshtim i gjith prpjekjes shumvjeare pr zgjidhjen e statusit t Kosovs. Era e vendimmarrjes sht n prag, ndrsa kosovart duhet t prgatiten q m shum se sa ta festojn, t mbrojn me vendosmri pavarsin.