Nuk kanë dorëzuar jetëshkrimet e tyre në Kuvend
dokush q do t dij m shum pr prfaqsuesin e tij n Kuvendin e Shqipris, duhet t mjaftohet me emrin dhe mbiemrin e tij. Jan pak m me fat votuesit q prfaqsohen nga deputett “e vjetr”, t cilt nuk e kan kt mandatin e par t deputetit. Ndrsa kush do t njihet me arsimin apo prgatitjen profesionale t t rinjve, t cilt nuk ishin t pakt n kt legjislatur, duhet ende t pres, sepse deputett e Partis Socialiste nuk kan plotsuar detyrimet pr t dorzuar n Kuvend CV-n e plot t tyre. Kjo ka
q n faqen zyrtare t Kuvendit t Shqipris t mungoj informacioni edhe pr do ligjvns tjetr.


Shkelja e afateve


Deputett socialist shkelin afatin pr t dorzuar n Kuvend CV-t e tyre personale. Burime nga Kuvendi pohojn se afati ka mbaruar dhjet dit m par, por ligjvnsit e selis roz vazhdojn t mos plotsojn detyrimet e tyre. Kjo ka penguar q n faqen zyrtare t Kuvendit t Shqipris t publikohet informacioni edhe pr pjesn tjetr t deputett q na prfaqsojn. “Nuk mund t publikonim n faqe vetm nj pjes t CV-ve. Jemi ende n pritje t jetshkrimeve t deputetve t Partis Socialiste, edhe pse afati ka kaluar tashm prej 10 ditsh”, - pohuan pr “standard” burime nga Kuvendi. Deputett e Partis Socialiste kan hyr n Kuvend q nga 25 shkurti, por pavarsisht se kan kaluar 4 muaj, ata nuk kan
t njohura CV-t e tyre. Informimi i publikut t gjer pr CV-t e ligjvnsve ka qen nj krkes edhe e organizmave t ndryshm ndrkombtar. Madje, Transparency International n nj sr deklaratash t bra para zgjedhjeve t 28 qershorit, ka krkuar publikimin e CV-ve pr t gjith kandidatt pr deputet. Ky kriter sht plotsuar nga mazhoranca. Kryeministri Sali Berisha ka
publike CV-t e 140 kandidatve pr deputet, ndrkoh q me fillimin e punimeve t Kuvendit t Shqipris, n shtatorin e 2009-s, Partia Demokratike n bashkpunim dhe me kryetaren e Kuvendit ka mbledhur CV-t e t gjith deputetve pr t
edhe ndarjen e tyre n komisionet parlamentare n baz t profesioneve prkatse. Pas njohjes s profesioneve prkatse, sht
edhe ndarja e ligjvnse n 8 komisionet e prhershme parlamentare. Kjo ka
q juristt e rinj e t vjetr t prqendrohen n Komisionin pr shtjet Ligjore, Administratn Publike dhe t Drejtat e Njeriut, ndrsa ekonomistt n Komisionin e Ekonomis dhe Financave. sht
ndarja prkatse dhe n Komisionin pr Integrimin Evropian, Komisionin pr Politikn e Jashtme, Komisionin pr Sigurin Kombtare, Komisionin pr Veprimtarit Prodhuese, Tregtin dhe Mjedisin, Komisionin pr Punn, shtjet Sociale dhe Shndetsin dhe Komisionin pr Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik. Kto komisione jan plotsuar edhe me deputett socialist, nj pjes e t cilve mbeten ende trsisht t panjohur.