Kuvendi ka rikthyer pr diskutim projektligjin pr Shrbimin Informativ Shtetror. Sipas kalendarit t miratuar seancn e djeshme plenare, sht parashikuar q projektligji “Pr disa shtesa dhe ndryshime n ligjin nr. 8391, dat 26.10.1998 “Pr Shrbimin Informativ Shtetror”, t ndryshuar” t miratohet n seancn plenare t 22 korrikut. Lidhur me kt projektligj kreu i Komisionit t Siguris, Leonard Demi, deklaroi gjat seancs plenare se ky draft ndodhet pran sekretaris s komisionit dhe sht i vlefshm pr do deputet si dhe pr grupet e interesit. “T hnn, OSBE do t drgoj pran komisionit nj specialist britanik pr t na ndihmuar me ekspertizn e vet n kt drejtim”, - tha ai. Demi sqaroi se qllimi i draftit sht t legjitimoj nj kontroll konstant, t efektshm, t besueshm dhe t mirorganizuar t SHISH-it n disa drejtime. “S pari n respektimin dhe zbatimin e t drejtave dhe lirive t njeriut. S dyti n prdorim efektiv t burimeve financiare q Kuvendi miraton pr t, s treti n forcimin e ktij institucioni n luft ndaj rreziqeve q i kanosen Shqipris apo n luft kundr krimit q i kanosen vendit”, - tha ai. Demi sqaroi se mbikqyrja parlamentare sht shum e rndsishme, por edhe ajo nuk duhet deklaruar, sepse edhe ajo ka kufizimet e veta. Sipas tij, studiues t ndryshm kur analizojn rezultatet e kontrolleve parlamentare, rreshtojn nj sr arsyesh. “Ata thon se nj shkak pr kufizimet vijn pr shkak se nj pjes e deputetve nuk kan njohuri dhe prgjegjsi pr institucionin dhe veprimtarin e SHISH-it q ata duhet t kontrollojn si e kan dshmuar kt jav disa deputet t PS-s. Kontrolli i SHISH-it ngrthen nj dilem, e cila sht midis kontrollit t shrbimit demokratik parlamentar dhe efektivitetit t ktij institucioni me detyrat e veta specifike n mbrojtjen e vendit. Kjo dileme mund t reduktohet tek tensioni q krijohet midis prgjegjshmris q krkon transparenc dhe shrbimit informativ q krkon fshehtsi”, - tha ai. Demi theksoi se t zgjedhurit n mnyr demokratike kan prgjegjsi n mnyrn e kontrollit ndaj SHISH-it, por ata duhet t ruajn sekretin dhe t mos e nxjerrin at pr shkak t nevojave vetjake apo politike, si e kan
deri m sot deputett e opozits