Fantazisti
Federata ka nisur punn pr procesin e ndrlikuar t pajisjes s 24-vjearit me pasaportn shqiptare

Trajneri Josip Kuzhe dhe Federata Shqiptare e Futbollit kan dhn plqimin pr afrimin e Labinot Harbuzit n Kombtaren shqiptare. Mesfushori ofensiv ka shprehur dshirn pr t’u prfaqsuar me fanelln kuqezi, ndrsa mesazhi sht drguar nprmjet shokut t skuadrs te Genlerbirligi, Debatik Curri. Kuzhe e cilson 24-vjearin si pasardhsin ideal t Ervin Skels n rolin e fantazistit, megjithat m par duhet t kalohen pengesat pr pajisjen e lojtarit kosovar me pasaportn shqiptare. Curri ka konfirmuar se Harbuzi sht shprehur i gatshm pr t luajtur me Shqiprin, ndrsa theksoi se prpara grumbullimit pr miqsoren me Uzbekistanin e ka pyetur shokun e tij nse synon vrtet t vesh fanelln kuqezi. Pas prgjigjes pozitive t ish-lojtarit t U-21 t Suedis, mbrojtsi i Kombtares ka biseduar me trajnerin kroat. “Prej afro nj viti kam biseduar me Harbuzin pr mundsin e angazhimit t tij me Shqiprin, deklaroi Curri pr ‘Express’. S fundmi e pyeta pr t marr nj prgjigje prfundimtare, pr t lajmruar edhe drejtuesit e Kombtares, ndrsa ai mu prgjigj se do t luante me dshir me fanelln kuqezi. I njoftova drejtuesit e skuadrs dhe zyrtart e Federats Shqiptare pr kt vendim t tijin. Po ashtu e kam njoftuar edhe trajnerin Josip Kuzhe. Gjat nj bisede, tekniku m pyeti rreth cilsive t Harbuzit dhe e njoha n prgjithsi me aftsit e Labinotit. N ann tjetr, Kuzhe m tha se sht i informuar se Harbuzi sht nj futbollist shum cilsor, dhe se do t ishte zvendsuesi ideal i Ervin Skels”.


Diskutimet rreth Harbuzit n ambientin kuqezi jan konfirmuar edhe nga menaxheri i Kombtares, Denis Bastari. Ky i fundit ka
t ditur se edhe FSHF dshiron q kosovari t’i bashkohet skuadrs. Por, Bastari paralajmroi se procesi i afrimit t ish-lojtarit t Pejnordit dhe Malmos n prfaqsuesen shqiptare sht i ndrlikuar: “Jemi t interesuar pr Harbuzin prej shum kohsh, pasi ai sht nj lojtar jashtzakonisht i mir. Stafi teknik i Kombtares nuk ka dyshime n cilsit e ktij mesfushori dhe do ta mirpriste n ekip. Ne tashm kemi angazhuar avokatin e federats pr t punuar rreth ksaj shtjeje. Por, kemi t bjm me nj rast t ndrlikuar, sepse Harbuzi ka luajtur me Kombtaren U-21 t Suedis pa zotruar pasaportn shqiptare. N raste t tilla, sipas rregullores s FIFA-s, ekzistojn disa pengesa ligjore q futbollisti t ndrroj prfaqsuese. Megjithat, ne do t bjm t pamundurn q ta fitojm Harbuzin sa m t shpejt q sht e mundur”. Dshira e Harbuzit pr t luajtur me Shqiprin mund t duket edhe paksa befasuese. Vetm pak koh m par 24-vjeari kishte thn pr mediat nordike se preferonte t bhej pjes e Kombtares s Suedis. Sipas tij, nse kjo nuk do t realizohej, ather alternativa e tij e dyt do t ishte Kombtarja turke, pasi Kosova ende nuk sht pranuar si antare e FIFA-s dhe UEFA-s.
#