Nnkryetari i Lidhjes Demokratike t Dardanis, Adem Salihaj, i ka
apel publik Lidhjes Demokratike t Kosovs q ta rishikoj pozicionin e saj n Qeverin e Hashim Thait.Kt thirrje, ish-zyrtari i LDKs e ka
nj dit pas deklaratave tronditse t Nazim Bllacs, i cili pretendon se ka marr pjes n 17 akte kriminale n Kosovn e paslirimit.Salihaj prsri ka hedhur akuza n drejtim t udhheqsve t PDKs, si prgjegjs pr vrasjet politike q kan ndodhur n dhjet vitet e fundit.Ai ka prmendur emrat e zyrtarve t LDKs, t vrar n periudhn e paslufts, por q nuk jan prmendur askund n dshmin e Nazim Bllacs, si Xhemajl Mustafa, Enver Maloku, Uk Bytyi, Shaban Manaj, Smajl Hajdaraj e t tjer.Qndrimi i LDKs n kt koalicion nuk sht n shrbim t interesave t vrteta t Kosovs dhe n shrbim t luftimit t krimit, ka konstatuar ai.Sipas Salihajt, LDKja duhet ta rishqyrtoj pozitn n koalicion edhe pr faktin se ish-Presidenti Rugova ka qen n listn e likuidimit t SHIKut.Adem Salihaj ka thn se ekzistojn edhe grupe t tjera kriminale, t cilat, sipas tij, i kan vrar emrat e antarve t LDKs t prmendur m lart.Expressi ka provuar gjat dits q t kontaktoj me zyrtart e LDKs pr t komentuar kto deklarata t ish-zyrtarit t LDKs, mirpo ka qen e pamundur. Zyrtart e LDKs, t kontaktuar nga gazeta, nuk kan dashur t flasin rreth ksaj shtjeje.