Mazhoranca
Nnkryetari Petrit Vasili nuk shikon asnj lidhje mes hetimit t zgjedhjeve dhe reforms

Lvizja Socialiste pr Integrim i bri dje thirrje dy forcave t mdha politike, t ln mnjan akuzat reciproke pr korrupsion dhe t nisin pa humbur koh punn pr reformn zgjedhje. Mesazhi erdhi nga nnkryetari i LSI-s, njkohsisht ministri i Shndetsis, Petrit Vasili, n nj prononcim pr mediat. Por sigurisht Vasili theksin pr nevojn e bashkpunimit e vendosi te prfaqsuesit e Partis Socialiste. N kt kuadr ai e ftoi opozitn q t mos e lidhte punn pr fillimin e reforms me komisionin hetimor pr zgjedhjet e 28 qershorit t vitit t shkuar. “Reforma zgjedhore mund t filloj edhe q nesr, pra q t hnn e ksaj jave. Ndrkoh q shtjet e ktij komisioni pr hetimin e zgjedhjeve t 28 qershorit, jan krejtsisht m vete dhe nuk kan lidhje fare me reformn zgjedhore. Reforma zgjedhore, prmirsimi i saj, ka qen nj sfid e filluar q ditn par pas zgjedhjeve”, deklaroi prfaqsuesi i LSI-s n lidhje me domosdoshmrin e ksaj reforme. Sipas tij, PS sht e detyruar t nis punn duke plotsuar detyrat q kan ln ndrkombtart pr kt reform. Nnkryetari i LSI-s theksoi se nuk ishte m e udhs q kto detyra t rndsishme t liheshin pr t’u kryer n momentin e fundit dhe si rrjedhoj kodi t ishte problematik dhe i paprshtatshm. Duke iu referuar deklaratave t fundit t PS-s pr shtjen e hetimit t zgjedhjeve t kaluara, nnkryetari i LSI-s theksoi se kjo parti duhej t’i drejtohej Komisionit t Venecias, duke qen se ajo ishte e interesuar pr t interpretuar legjislacionin n vend pr hapjen e kutive. “Rruga me t ciln komunikohet me Komisionin e Venecias sht e qart. Kushdo q ka ankesa dhe pretendime, sht ai q i drejtohet Komisionit t Venecias. Kshtu PS, e cila ka ankesa apo ka rezerva, duhet t ndrmarr dhe nuk e kuptoj pse nuk e ndrmerr nj rrug t till pr t parashtruar ankesat apo rezervat q ka lidhur me kt shtje”, u shpreh ai. Ai theksoi se ishte e pakuptimt q PS krkonte q kt prgjegjsi ta merrte Kuvendi. N kt kuptim, LSI ashtu si edhe PD shfaq qndrimin se krkesa e PS-s pr Komisionin e Venecias duhet t bhet nga vet socialistt, ose t shkoj n komision prmes Gjykats Kushtetuese, pasi PS ta ket depozituar atje krkesn e saj. Po kshtu prmes Vasilit, LSI theksoi qndrimin e lufta e “fletrrufeve” televizive pr korrupsionin e drejtuesve t qeveris dhe opozits, duket t marr fund dhe t’i lr vendin bashkpunimit pr detyrat e rndsishme q e presin vendin. “Ne vlersojm se korrupsioni duhet t goditet pa asnj kompromis, por ne mendojm se nuk mund t luftohet korrupsioni me fletrrufe televizive, por vetm duke u mbshtetur tek institucionet legjitime t vendit”, u shpreh pr kt shtje Vasili.
#