Lvizja Socialiste ka reaguar pas nisms s qeveris qeveris pr t pranuar shprnguljen nga Greqia n Shqipri t nj termocentrali me qymyr me kapacitet 800 Mega/. Deputeti i ksaj partie, Dritan prifti n nj konferenc pr shtyp u shpreh se duke iu referuar dhe teknologjis botrore , ky lloj sht termocentrali me ndotje m t madhe q ekziston. Sipas tij, Termocentrali me qymyr mund t ndrtohet vetm n bregdet pr shkak t kostos s transportit t lnds s par, pasi qymyri vjen nga importi dhe ne jemi totalisht kundr brjes s nj termocentrali me qymyr n bregdet. Gjithashtu ne jemi kundr faktit q ky termocentral i cili nuk pranohet nga opinioni publik n Greqi, q t ndrtohet n Greqi dhe t shprngulet n Shqipri, duke shprngulur n t njjtn koh ndotjen n Shqipri dhe energjia t shkoj n Greqi.

Prifti e cilsoi si nj akt skandaloz shprnguljen e TEC-it nga Greqia n Shqipri s bashku me ndotjen q ai shkakton. Absolutisht jemi kundr nj termocentrali q t ndrtohet n Shqipri t ndotet Shqipria dhe energjia t shkoj n Greqi apo kudo qoft. Gjithashtu jemi absolutisht t vendosur q nse do t merret nj vendim i till kt vendim nuk duhet ta marri n mnyr t imponuar qeveria shqiptare. Sipas ligjit shqiptar t ambientit si dhe konventave ndrkombtare duhet t pyetet komuniteti ku do t ndrtohet kjo vepr prodhuese, por dhe ndotse n t njjtn koh. Pra duhet t bhet referendum lokal nse do t vendoset se do t ndrtohet ky TEC n Shqipri., tha ai.