Lady Gaga eshte mbreteresha e mbremjes se ndarjes se cmimeve MTV Video Music Awards me 8 trofe te fituar duke konfirmuar momentin pozitiv qe po kalon ne karrieren e saj.

Bad Romance u shpall videoja me e mire e vitit por kjo video fitoi edhe disa cmime teknike si ai i koreografise editimit dhe regjise. Gjate ceremonise se zhvilluar ne Los Angeles ka pasur serish ferkime mes Taylor Swift e Kanye West nje vit pasi ky i fundit ne te njejtin eveniment ia mori mikrofonin nga dora koleges.

Kete vit kengetarja country u pergjigj ne menyren e saj duke prezantuar kengen Youre Still an Innocent referuar atij episodi qe ngjalli jo pak debate. Evenimenti i zhvilluar ne Nokia Theatre dhe mes artisteve qe u shfaqen ne skene ishin Linkin Park Usher Kanye West Justin Bieber Drake Bruno Mars B.o.B. e Florence-The Machine.

Ne skene u ngjiten edhe Justin Timberlake Jesse Eisenberg Andrew Garfield Cher Katy Perry Ellen DeGeneres Jane Lynch Rosario Dawson Johnny Knoxville Evan Rachel Wood Kim Kardashian Keha Emma Stone Ashley Greene Selena Gomez e Ne-Yo qe dorezuan cmimet.