Zvendsministrja e Punve t Jashtme t Shqipris, Edith Harxhi, prfundoi turin e saj n Lindjen e Mesme me nj vizit n Republikn Arabe t Egjiptit, ku ndr t tjera, sikurse edhe n takimet t tjera t saj, ka krkuar njohjen e pavarsis s Kosovs.Duke trajtuar zhvillimet n Ballkan, Harxhi e vuri theksin tek efektet pozitive dhe te klima e re e paqes dhe siguris n rajon q kan shoqruar krijimin dhe konsolidimin e shtetit t ri t Kosovs. N kt kontekst, ajo shnoi rndsin q Egjipti, nj vend i madh, mjaft i rndsishm dhe mik i Shqipris dhe i shqiptarve, t njoh Kosovn sa m par, gj pr t ciln u sigurua se do t ndodh n nj periudh t shpejt, thuhet n nj komunikat pr media t MPJs s Shqipris.Harxhi zhvilloi nj takim t veant edhe me Sekretarin e Prgjithshm t Ligs Arabe, Amr Moussa.Moussa vlersoi progresin e
nga Shqipria n procesin e integrimit europian dhe e cilsoi si t rndsishm rolin q ky vend mund t luaj n dialogun ndrmjet Bashkimit Europian e vendeve t bots arabe dhe Konferencs Islamike n prgjithsi. Po ashtu, ai u shpreh se do t ndjek dhe mbshtes brenda 22 vendeve antare t Ligs Arabe njohjen sa m t shpejt t pavarsis s Kosovs dhe siguroi Zvendsministren se s shpejti numri i shteteve q njohin Kosovn do t rritet edhe brenda vendeve t Ligs Arabe dhe Konferencs Islamike, thuhet m tej n komunikat.