E par nga shum aspekte kjo fushat zgjedhore nxorri n pah shum risi, pozitive apo negative qofishin ato. Vlersimi i takon do kujt q e ka ndjekur ecurin e fushats. Por sigurisht q m e reja ishte publikimi i fotove nudo t kryetarit t Partis Socialiste Edi Rama. Ishin shenj e nj degradimi apo tregonin vlera t vrteta perndimore dhe liberale. Kjo u gjykua sipas shijes s do njrit prej nesh , n varsi dhe t afrsis emocionale apo pikpamjes ton ndaj Partis Socialiste dhe kyebashkiakut , kandidat pr kryeministr. N fakt mendimin tim do tua jap n fund pa dashur t bind asknd t mendoj si un.Ajo q t udit n gjith kt dallavere sht fallsiteti me t cilin reagojn nj pjes e opinionit publik ose m mir t themi nj pjes e opinionbrsve. sht vrejtur si smundje e tranzicionit shqiptar, mania pr tu dukur evropian dhe perndimor, n kuptimin m negativ t fjals. Pra si n do rast tjetr kur n prpiqemi madje dhe sforcohemi s teprmi pr tu dukur si hollandez apo si Italian, aq m keq si amerikan, edhe n rastin e reagimit ndaj nudizmit t Rams u shfaqn disa imitues t shmtuar t vlerave perndimore. Kjo sht aq nave dhe e pasinqert sa q tregon qart dy veori t ktyre njerzve q dalin n mbrojtje t Rams. Ose jan vrtet t verbr dhe nuk e shohin degradimin moral t liderit t mazhorancs ose jan thellsiht t ndikuar nga bindjet e tyre politike dhe ndjenja e militantizmit.T gjykosh pr fenomenin e publikimit t fotografis dhe ti bsh gjyqin gazets q e bri kt dhe t mos shikosh thelbin e debatit sht sikur t krkosh gjurmt kur ke prpara ujkun. Pr t qn m I qart dua t risjell n vmendje t ksaj pjes e q e quan veten prfaqsuese t shoqris civile,skandalin e prgjimit t biseds s Kryeministrit Berisha dhe Avokat Ngjels. Analistt por edhe kta prfaqsues t shoqris civile n at koh gjykonin mbi prmbajtjen e bviseds ndrsa vet Berisha I shmangej ksaj duke e trhequr debatin mbi fenomenin e imks apo t prgjimit. T gjith t alamuar n at koh filluan t gjykonin kryeministrin pr mnyrn sesi e drejtonte partin dhe mungesn e demokracis brenda saj dhe shum pak u morn me xhestin e Ngjels. Edhe pr mendimin tim brendsia ishte m e rndsishme sesa fenomeni. Pra n rastin e skandalit t fotove nuk duhet gjykuar mbi moralin e atij q i botoi ato por mbi moralin e atij q pozoi nudo n sy edhe t fmijve.sht qesharake tia thuash botuesit q ka ndrhyr n jetn private t dikujt. S pari Z. Rama nuk u fotografua fshehurazi nga paparazt n ambientet e shtps s tij apo zyrs ka do t prbnte nj far shkelje t privatsis. S dyti ai ishte n nj plazh publik dhe pozonte vete para aparatit. Nj person q nesr mund t jet kryeministr i ktij vendi s paku duhet t krkoj falje pr kt skandal dhe jo t justifikoj veprimin. Pr ata q e kan harruar dhe mendojn se familja, morali apo gjra t till jan gjra t dala mode duhet thn se jan jasht realitetit shqiptar. N nj rast tjetr do t shtrohej pyetja sa e gatshme do t ishte Tirana dhe do qytet tjetr n Shqipri t zgjidhte n krye t bashkis nj homoseksual. Un besoj se aspak e gatshme. Ishte shum komike reagimi I kryetarit t LSI-s Ilir Meta ku tha se fotot e Rams shprehin mentalitet perndimor dhe liberal dhe se Rama tregon me kt se sht nj person pa komlekse. Dukej sikur Meta fshihte nj ironi t theskuar pas fjalve t tij dhe nuk besoj se ka njeri q nuk e ka nuhatur kt gj. fotot n vetvete prbjn nj skandal edhe nse jan nj dukuri perndimore liberale ather un do t thoja se vlera m e degraduar e perndimit dhe kt nuk mund ta mohoj askush. Edhe n vendet m demokratike , nudizmi sidomos kur flitet pr nj lider politik nuk sht nj shfaqje q gjen shum prkrahs dhe jo m n Shqipri ku vlerat konservatore jan ende t rndsishme.Tani shtja shtrohet nse do t ndikoj apo jo ky skandal n zgjedhjet e18 shkurtit. Pr at kategroi q cilsohet si militante apo mbhstes e PS-s nuk ka pr t ndikuar. Por n Tiran lufta nuk bhet pr mbshtetsit apo militantt, ata q bjn diferencn jan t pavendorusrit dhe ata t lkundurit dhe kjo pjes padyshim q do t ndikohet. Por gjithsesi , ndikojn apo jo fotot lakuriq , nj gj sht e sigurt q Edi Rama i para publikimit t fotove nuk sht i njjt me Edi Ramn e paspublikimit t tyre.