Presidenti në largim i Barcelonës, Joan Laporta, beson se Blaugranët kanë epërsinë ndaj Real Madridit para sezonit të ri, duke thënë se talentët nga akademia e Barcelonës e kanë detyruar Realin të reagojë në tregun e transferimeve."Barcelona është para konkurrentëve të saj në strukturën e akademisë, që është pjesë esenciale e klubit"."Mourinjo do të implementojë modelin e tij, ai do të bashkojë ekipin dhe do t'i bëjë ata të reflektojnë. Në këtë aspekt, Barcelona ka një përparësi të caktuar. Mourinjo është trajner i mirë, që një kohë e kishte Barcën në zemër. Por, modeli Mourinjo dhe modeli Barcelona janë dy modele si dy klube të ndryshme", deklaroi Laporta.