Me rezultat 1-2 ka përfunduar derbi i kryeqytetit italian, në një sfidë ku Lazio shfrytëzoi epërsinë numerike në fushë gjatë gjithë takimit për të mposhtur rivalin e përbetuar, Romën.


Ndeshja filloi me tensione dhe ato u shfaqën që në fillim të takimit. Maarten Stekelenburg ndërhyn ndaj sulmuesit Miroslav Klose pas një aksioni të Lazios, duke bërë që të akordohet penalti në të mirë të Lazios dhe me këtë rast nga loja u përjashtua portieri i Romës.


I saktë nga penaltia ishte Hernanes (10’), i cili shënoi për 1-0 dhe epërsinë e Lazios.


Roma në vazhdim e dominoi takimin përkundër disavantazhit numerik në fushë. Pas vetëm gjashtë minutash (16’), një rrëmujë në zonë e shfrytëzoi më së miri Fabio Borini i cili shënoi me kokë për 1-1 dhe barazimin e rezultatit.


Sfida vazhdon e baraspeshuar deri në fund të pjesës së parë, e cila përfundoi me rezultat 1-1.


Në pjesën e dytë Lazio merr kontrollin e lojës dhe dominon. Shumë raste të pa shfrytëzuara nga Lazio bënë që këta të fundit të vihen në pozicion të pa lakmueshëm derisa Matri shënoi për 2-1 (62’).


Roma rrezikon deri në fund të takimit duke vënë gjithçka përpara, ishte pranë pranimit të një goli të tretë, por në fund vlen të përmendet se Totti me kokë ishte pranë golit të barazimit, por nuk e arriti dot. Në fund Scaloni përjashtohet me kartonin e dytë të verdhë, por kjo nuk ndikoi në epilogun përfundimtar.


Sfida përfundoi me rezultat 2-1 për Lazion dhe me këtë fitore Lazio ngjitet në vendin e tretë me 48 pikë, dy pikë më shumë se Udinese që barazoi pa gola me Atalantën në Friuli.