Pas arrestimit
Ish-zyrtari krkoi shpjegime nga ambasada e Shteteve t Bashkuara n Tiran

Disa dit pas arrestimit, Almir Rrapo iu drejtua me nj letr ambasadorit amerikan, duke pretenduar se arrestimi i tij ishte i paligjshm dhe se drejtsia e kishte ngatrruar me nj tjetr, pasi n aktakuz nuk prmendej emri i tij, por vetm pseudonimi Miri. Disa nga pjest e letrs shpjegonin mnyrn e arrestimit e deri te pretendimet e tij pr pafajsi.


“Zoti Withers, un jam arrestuar brenda territorit t ambasads s Shteteve t Bashkuara t Ameriks n Tiran, rreth ors 13.15 t dats 02.07.2010. Jam shtetas amerikan q prej vitit 2002, pa humbur shtetsin e origjins. Kam rreth 5 vite q jetoj dhe punoj n Shqipri, pas nj arsimimi adekuat dhe t realizuar me prkushtim nga ana ime. Kam krkuar takim dhe kam prcjell dokumentacionin prkats pran zyrs suaj konsullore me datn 01.07.2010. M dat 02.07.2010, rreth ors 11.30 jam telefonuar nga ambasada pr t’u paraqitur srish aty, me pretekstin e fotokopjimit t pasaports s vjetr. Jam paraqitur si m lart, kam
kontrollin dhe jam drejtuar brenda territorit t ambasads, pr n zyrn prkatse konsullore, ku jam ndeshur me tre shtetas, t paraqitur si oficer t policis shqiptare, t cilt, pa juridiksion veprimi, m kan vendosur prangat dhe nxjerr nga ambasada duke realizuar kshtu njkohsisht:


1) arrestin tim t paligjshm,
2) deportimin tim t paligjshm jasht territorit t Shteteve t Bashkuara t Ameriks.


Pr kto veprime, gjithkush prgjegjs, ju siguroj do t mbaj prgjegjsin e tij penale dhe civile, sipas prkatsis kombtare dhe ligjit t cilit i nnshtrohet. Vepra penale, pr t ciln m atribuohet pjesmarrja n bashkpunim, shtrihet n nj periudh kohore 2003-2007, ndrkoh q prej vitit 2005, un nuk jam larguar nga Shqipria pr nj afat t gjat. Urdhri i arrestit q m atribuohet si akt ndalues i lshuar nga autoritetet amerikane me nr. 10 CRIM – 464, nuk e prmban emrin tim. T gjith antart e grupit kriminal t prezumuar, jan arrestuar n datn 8 qershor 2010, sipas komunikatave publike t ktij kazusi, me t cilat jam njohur dhe un “bashkpuntori” vij dhe krkoj rinovimin e pasaports, disa jav m pas, n ambasad, sipas jush, si njohs apo mosnjohs i faktit t arrestimit t tyre? T njohur, prfaqsuesit e ambasads, pr nj vizit time t afrt n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, arsye pr t ciln sht krkuar rinovimi i pasaports, prse nuk mundsuat veprimin e ligjit ndaj meje atje, duke kursyer kshtu energjit e policis shqiptare, si dhe parat e taksapaguesve amerikan, q do t paguajn biletn time t udhtimit?” - shkruhej n letrn e Altin Rrapos.
#