Njrit prej sistemeve m t prfolura pr korrupsion n vendin ton do ti krkohet t shpreh opinionin e tij n lidhje me realizimin e reforms n drejtsi. Reforma e shumperfolur ka vn n lvizje Kshillin e Lart t Drejtsis q sot zyrarizon n Gjykatn e Tirans fushtan juridike Libri i Bardh.Nnkryetari i KLD-s, Kreshnik Spahiu iu bri thirrje t gjith gjyqtarve t bhen pjes e ndryshimit duke shkruar n kt libr mendimet e tyre pr reformn n drejtsi. Kjo nism e huazuar nga reforma zgjedhore n Spanj pritet t prfshij t gjitha Gjykatat n vend. Fushata do t zgjas reth tre muaj dhe n fund t saj do t vlersohen opsionet e njerzve t ligjit pr tu prdorur n reformn n fjal.