Debati pritet të nisë me reformën zgjedhore
Kuvendi i Shqipris do t nis sesionin e ri parlamentar me diskutime t nxehta pr nj sr projektligjesh, t cilat nuk kan mundur t marrin konsensusin e palve. Pr shkak t mungess s opozits n Kuvend kan mbetur pa u miratuar shum ligje t rndsishme, si ai pr Shrbimin Informativ Shtetror, por dhe nj sr ligjesh q jan pjes e reforms n drejtsi. Socialistt prdit kan folur pr pavarsin e sistemit t drejtsis, por deri n fund t sesionit t kaluar parlamentar nuk pranuan t bashkpunonin pr t forcuar m tej kt pavarsi. Opozita nuk pranoi as miratimin e ligjit pr Gjykatn Administrative, nj draft i diskutuar gjat mes palve dhe pr t cilin sht rn dakord. Ndrkoh q kan mbetur pa marr votat dhe ndryshimet disa kode, t cilat krkojn shumic t cilsuar.


Projektligjet


N sirtart e Kuvendit qndrojn disa projektligje, q krkojn nj kompromis m t gjer se projektligjet e zakonshme. Nga miratimi i ktyre drafteve varet edhe kryerja e disa reformave t rndsishme t cilat jan theksuar shpesh dhe n raportet e ndrkombtarve. Nj nga draftet ligjore q krkon miratimin me 84 vota sht ai pr Gjykatn Administrative. Ky projektligj ka 1 vit q pret votat e opozits ndrkoh q kompromisi n Komisionin e Ligjeve sht arritur. Projektligjet e tjera t mbetura pezull jan projektligji pr ndarjen administrative-territoriale t njsive t qeverisjes vendore, projektligji pr heqjen e imunitetit t deputetve, disa ndryshime n ligjin pr npunsin civil, projektligji pr Grantin e Sfids s Mijvjearit, projektligji pr Konferencn Gjyqsore, pr funksionimin e Kshillit t Lart t Drejtsis, projektligji i ri q po prgatitet pr hapjen e dosjeve etj.


Bllokimi i kodeve


Mungesa e bashkpunimit t opozits ka ln trsisht n hije edhe ndryshimet n nj sr kodesh, t cilat duhen ndryshuar n kuadr t procesit t integrimit. Gjat diskutimit t projektligjeve t ndryshme n Komisionin e Ligjeve, shpesh ka dal nevoja e ndryshimit t ktyre kodeve. Mazhoranca dhe opozita kane qen dakord n parim, por vendimi i socialistve pr t bojkotuar votimin e ligjeve nuk e ka vn n praktik kt konsensus. Pr muaj me radh presin votat e mazhorancs dhe opozits ligji “Pr disa shtesa dhe ndryshime n ligjin nr. 7895, dat 27.1.1995 “Kodi Penal i Republiks s Shqipris”, t ndryshuar”, “Pr disa shtesa dhe ndryshime n ligjin nr. 7850, dat 29.7.1994 “Kodi Civil i Republiks s Shqipris”, t ndryshuar", "Pr disa ndryshime she shtesa n ligjin nr. 8378, dat 22.7.1998, "Kodi Rrugor i Republiks s Shqipris" t ndryshuar", “Pr nj ndryshim n ligjin nr. 9317, dat 18.11.2004 “Kodi Hekurudhor i Republiks s Shqipris”, “Pr disa ndryshime n ligjin nr. 8449, dat 27.1.1999 “Kodi Doganor i Republiks s Shqipris” t ndryshuar”, “Pr nj shtes n ligjin nr. 10.040 dat 22.12.2008 “Kodi Ajror i Republiks s Shqipris”, “Pr nj ndryshim n ligjin nr. 9251, dat 8.7.2004 “Kodi Detar i Republiks s Shqipris”, t gjitha kto drafte q krkojn shumic t cilsuar prej 84 votash. Ndrkoh q pezull ka mbetur edhe projektligji “Pr disa ndryshime dhe shtesa n ligjin nr. 8391, dat 26.10.1998 “Pr Shrbimin Informativ t Shtetit” t ndryshuar”, i cili u diskutua edhe n seancn e parafundit plenare, por nuk u votua si dhe reforma zgjedhore, amendimi i kodit i rekomanduar nga raporti i OSBE/ODIHR-i pas zgjedhjeve t 28 qershorit 2009.


Kodi Zgjedhor


Ngri politik rrezikon t bllokoj amendamentet pr ndryshime n Kodin Zgjedhor, edhe pse kjo gj sht rekomanduar n mnyr t vazhdueshme nga ndrkombtart. Kjo reform konsiderohet si nj domosdoshmri nga t dyja palt, por opozita vazhdon t kushtzoj reformn me transparencn e zgjedhjeve t 28 qershorit 2009. Duke u nisur nga prvoja e zgjedhjeve t kaluara, tashm palt i kan t qarta ndryshimet q i duhen
ligjit zgjedhor.


Gjykata Administrative


Nj nga ligjet m t rndsishme dhe i domosdoshm pr t cilin mazhoranca i krkon opozits kompromis, sht ai pr Gjykatn Administrative. Por, ndryshe nga draftet e zakonshme, ligji pr Gjykatn Administrative krkon plot 84 vota pr t’u miratuar. Projektligji sht hartuar nn ndihmn e ndrkombtarve, t cilt bn t mundur q ai t kalonte pr votim n seancat e fundit t Parlamentit t shkuar. Bojkoti i opozits prve pasojave t tjera negative, shkaktoi edhe bllokimin e ktij ligji. Nevoja pr nj shumic t cilsuar votash e bri t pamundur votimin e nisms pr disa muaj me radh. Ky ligj u shrben t gjitha bizneseve si dhe sht krkuar edhe nga BE-ja.


Projektligjet q presin kompromisin
Projektligji “Pr gjykimin e Mosmarrveshjeve Administrative dhe Organizimin e Drejtsis Administrative”
Projektligji pr kufizimin e imunitetit pr deputett dhe zyrtart e lart
Ndryshime t Kodit Zgjedhor
Projektligji pr Grantin e Sfids s Mijvjearit
Projektligji pr Konferencn gjyqsore
Projektligji “Pr ndarjen administrative-territoriale t njsive t qeverisjes vendore”
Projektligji pr hapjen e dosjeve
Projektligji pr ekzekutimin e vendimeve penale
Projektligji pr administratn gjyqsore
Projektligji “Pr disa shtesa dhe ndryshime n ligjin nr. 7895, dat 27.1.1995 “Kodi Penal i Republiks s Shqipris”, t ndryshuar"
Projektligji “Pr disa shtesa dhe ndryshime n ligjin nr. 7850, dat 29.7.1994 “Kodi Civil i Republiks s Shqipris”, t ndryshuar"
Projektligji "Pr disa ndryshime she shtesa n ligjin nr. 8378, dat 22.7.1998, "Kodi Rrugor i Republiks s Shqipris" t ndryshuar"
Projektligji “Pr nj ndryshim n ligjin nr. 9317, dat 18.11.2004 “Kodi Hekurudhor i Republiks s Shqipris”
Projektligji “Pr disa ndryshime n ligjin nr. 8449, dat 27.1.1999 “Kodi Doganor i Republiks s Shqipris” t ndryshuar”
Projektligji “Pr nj shtes n ligjin nr. 10.040 dat 22.12.2008 “Kodi Ajror i Republiks s Shqipris”
Projektligji “Pr nj ndryshim n ligjin nr. 9251, dat 8.7.2004 “Kodi Detar i Republiks s Shqipris”


Kushtetuta


Neni 81


2. Miratohen me tri t pestat e t gjith antarve t Kuvendit:


a) ligjet pr organizimin dhe funksionimin e institucioneve, t parashikuara nga Kushtetuta;


b) ligji pr shtetsin;


c) ligji pr zgjedhjet e prgjithshme dhe vendore;


) ligji pr referendumet;


d) kodet;


dh) ligji pr gjendjen e jashtzakonshme;


e) ligji pr statusin e funksionarve publik;


) ligji pr amnistin;


f) ligji pr ndarjen administrative t Republiks.