Komiteti Ndrsektorial pr Mbrojtjen e Shndetit nga Produktet e Duhanit (KNMSHPD) ka vendosur formn dhe tekstin e paralajmrimeve t detyrueshme shndetsore n produktet e duhanit. Vendimi, prcakton se n do njsi paket apo paketim t produkteve t duhanit duhet t figurojn mesazhe paralajmruese shndetsore pr dmet q shkakton n shndet, prdorimi i produkteve t duhanit. Kto mesazhe duhet t jen t shkruara qart, dukshm dhe n gjuhn shqipe.Komiteti ka vendosur q kto mesazhe duhet t zn 50 prqind t faqes kryesore t shfaqur dhe 50 prqind t faqjes tjetr m t dukshme pas faqes kryesore t shfaqur t pakets apo paketimit t produktit t duhanit. Kjo do t thot se do paket njsi e produkteve t duhanit, me prjashtim t produkteve t duhanit pr prdorim oral dhe t produkteve t tjera t duhanit pa djegie, do t prmbajn t vendosura mbi to, dy lloje paralajmrimesh t prgjithshme pr dmet n shndet t duhanit.Sipas Ministris s Shndetsis paralajmrime t prgjithshme mund t jen Pirja e duhanit vret/Pirja e duhanit mund t vras apo Pirja e duhanit ju dmton ju dhe t tjert rreth jush. Kto paralajmrime do t shtypen mbi faqen kryesore me t dukshme t pakets njsi dhe n nj paketim t jashtm (stek), me prjashtim t mbshtjellsve transparent t prdoruara n shitjen me pakic t produktit.Produktet e duhanit pr prdorim oral dhe produktet e duhanit pa djegie, do t mbajn t shkruara mbi to qart, lexueshm dhe n gjuhn shqipe paralajmrimin, Ky produkt duhani mund t dmtoj shndetin tuaj dhe shkakton varsi. Ky paralajmrim do t shtypet n siprfaqen m t dukshme t pakets njsi dhe n nj paketim t jashtm, me prjashtim t mbshtjellsve shtes transparent, t prdorura pr shitjen me pakic t produktit.Vendimi i Komitetit prcakton se paralajmrimi i prgjithshm n produktet e duhanit q jan cigaret dhe n produktet e duhanit pr prdorim oral dhe pa djegie, duhet t zr 50 prqind t faqjes kryesore t shfaqur t pakos/pakets njsi t duhanit mbi t ciln shtypet.N rastin e paketimeve njsi t prdorura pr produktet e duhanit q nuk jan cigaret si psh., duhani pr prtypje apo pr nuhatje dhe kur siprfaqja me e dukshme e s cils tejkalon 75 prqind, paralajmrimet e prgjithshme do t mbulojn 37.5 prqind cm2 t secils faqe.-Lita e paralajmrimeve shtes

Pr fjalit paralajmruese shtes, antart e komitetit kan prgatitur nj list t posame. Ajo prmban paralajmrime si: Duhanpirsit vdesin m t rinj; Duhanpirja bllokon arteriet dhe shkakton infarkt t zemrs ose hemorragji cerebrale; Duhanpirja shkakton kancer n mushkri; Duhanpirja gjat shtatzanis dmton fmijn tuaj; Ruani fmijt: mos i lini ata t thithin tymin tuaj; Mjeku ose farmacisti juaj mund tju ndihmoj t lini duhanin; Duhanpirja shkakton varsi t fort, mos e filloni at; Lnia e duhanit pakson rrezikun e smundjeve vdekjeprurse t zemrs dhe mushkrive; Duhanpirja mund t shkaktoj nj vdekje t ngadalt dhe t dhimbshme; Krkoni ndihm pr t ln duhanin"; Duhanpirja mund t ngadalsoj rrjedhjen e gjakut dhe shkakton impotenc; Duhanpirja shkakton plakjen e fytyrs; "Duhani prmban benzen, nitrosamin, formalin dhe cianid hidrogjeni, etj.Vendimi i Komitetit parashikon q paralajmrimi shtes do t jet i shtypur n faqjen tjetr m t dukshme pas faqjes kryesore t pakets njsi dhe n nj paketim t jashtm, me prjashtim t mbshtjellsve transparent, t prdorura n shitjen me pakic t produktit. Teksti i paralajmrimeve shndetsore t prgjithshme dhe shtes duhet t jet n gjuhn shqipe dhe me shkrim t tipit Helvetica bold, n nj sfond t bardh.Madhsia e ktij shkrimi, n varsi t gjatsis s tekstit t paralajmrimit t zr pjesn m t madhe t mundshme t sfondit t bardh t parashikuar pr tekstin e paralajmrimit.Ky tekst duhet t shtypet me shkronja t vogla, prve shkronjs s par t paralajmrimit, si dhe kur krkohet nga prdorimi gjuhsor. Paralajmrimi shtes do t vendoset n qendr t sfondit t bardh n t ciln krkohet q t shtypet teksti dhe i vendosur paralelisht me brinjn e siprme t pakets. Sfondi i bardh i parashikuar pr tekstin e paralajmrimit t prgjithshm dhe paralajmrimit shtes do t jet i rrethuar nga nj bordur e zez, e cila do t jet jo m e ngusht se 3 mm dhe jo m e gjr se 4 mm. Kjo bordur nuk duhet t ndrhyj, n asnj mnyr, tek teksti i paralajmrimit apo informacionin e dhn n lidhje me produktin e duhanit.Shtypja e teksteve t paralajmrimeve t detyruara shndetsore mbi pullat fiskale dhe pullat e mimeve t paketave sht e ndaluar. Tekstet e paralajmrimeve t detyrueshme shndetsore do t jen t shtypura n mnyr t palvizshme, t mos fshihen dhe n asnj mnyr nuk duhet t jen t fshehura, t mbuluara ose t ndrprera nga materiale t tjera t shkruara ose t pikturuara apo n pjesn e hapjes s pakets s produktit t duhanit. N rastin e produkteve t duhanit t ndryshme nga cigaret, tekstet mund t ngjiten me an t etiketave vetngjitse, me kusht q kto etiketa vetngjitse t jen t palvizshme.