Mediu: Kritere të reja për certifikimin e ekspertëve mjedisorë
Asnj projekt nuk do t mund t marr jet, nse m par nuk ka kaluar procesin e vlersimit t ndikimit n mjedis, nga ku t siguroj leje apo licenc mjedisore. Projektligji m i ri i mjedisit i hartuar nga Ministria e Mjedisit shtrngon masat pr mbrojtjen e mjedisit n t njjtn koh rrit rolin e pushtetit lokal. Ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu, dje, gjat prezantimit t draftit, deklaroi se ligji kushtzon prfshirjen e institucioneve qendrore dhe lokale n procesin e vlersimit t ndikimit n mjedis, duke parashikuar klauzola detyruese pr secilin prej tyre q t marrin prgjegjsit n procesin e mbrojtjes s mjedisit.


Mjedisi


Gjat nj diskutimi me aktor t interesit, ministri Mediu deklaroi se projektligji jo vetm q vendos kritere m t rrepta n prfitimin e licencave t subjekteve, por ndrkoh, rrit rolin e pushtetit lokal, duke e
at prgjegjse pr moszbatimin e detyrave. "Projektligji parashikon q aplikimi pr leje apo licenca, zhvillimi i projekteve me ndikim n mjedis nuk mund t bhet pa zhvilluar m par procesin e vlersimit dhe ndikimit n mjedis. Po ashtu, forcon dhe kushtzon prfshirjen e institucioneve qendrore dhe lokale n procesin e vlersimit t ndikimit n mjedis, duke parashikuar klauzola detyruese pr seciln prej tyre", - tha Fatmir Mediu, ministr i Mjedisit. Agjencia Kombtare e Mjedisit dhe degt e saj rajonale do t ken gati nj legjislacion t plot dhe mjaft mir t koordinuar, i cili forcon rolin mbikqyrs t saj, si dhe krijon mundsi pr t monitoruar, vlersuar, por edhe t t brit oponenc, pr sa u prket lejeve mjedisore, t cilat nuk do t firmosen m, n rast se nuk jan n prputhje me ligjin “Pr vlersimin e ndikimit n mjedis”.


Ekspertt


Nj tjetr shtje, t cils ministri Mediu i kushtoi vmendje t veant, ishte edhe licencimi i ekspertve mjedisor. “Tashm, - theksoi ministri Mediu, - ka ardhur koha pr nj ritestim t ktyre ekspertve mjedisor, gjithnj n kuadr t nj efektshmrie sa m t plot n zbatimin e ligjit”. N kt kontekst, ministri Mediu la porosi q t prcaktohen kritere akoma m t forta pr certifikimin e ekspertve mjedisor. Gjat ktij diskutimi, kryetari i Komisionit parlamentar pr Veprimtarin Prodhuese, Tregtin dhe Mjedisin, Jemin Gjana, ngriti shqetsimin se drafti do t zbatohet vetm nse sigurohet mbshtetja financiare dhe njerzore. "N qoft se ligjin nuk do ta shoqrojm me kto kapacitete, e sigurt sht q ligji pastaj nuk gjen zbatimin e duhur. Natyrisht, ajo sht shtje financash, shtje buxheti", - tha Jemin Gjana, kryetar i Komisionit parlamentar pr Veprimtarin Prodhuese. Drafti i ri sht prgatitur nga Ministria e Mjedisit me ndihm teknike t projektit CARDS 2006, t BE-s, n kuadr t masave q po merren n zbatimin e Marrveshjes s Stabilizim-Asoocimit.