Aktorja e mirnjohur e Teatrit Kombtar, Liza Vorfi sht dekoruar sot nga presidenti i Republiks Bamir Topi me titullin Naim Frashri i Art. Aktores s mirnjohur, iu mbushn syt me lot, teksa merrte titullin n nj ceremoni e organizuar posarisht pr kt dekorim.Ky titull u dorzua ditn e premte n salln e Teatrit Kombtar, nga Suzana Turku Zv/ministrie e Kulturs, si merit pr kontributin e vyer q i ka dhn Teatrit dhe roleve kinematografike, ku ka prcjell tek publiku emocion, vlera dhe origjinalit artistik.

Kristaq Skrami drejtori i Teatrit Kombtar e klasifikon kt figur si nj nga artistet m t mira t t gjitha kohrave, e cila do qndroj gjat n memorien artistike t ktij teatri, s bashku me figurat e tjera mjeshtrore t cilt kan kontribuar pr t pasuruar artin shqiptar.Koleg t Lizs si aktorja Roza Anagnosti e kujtojn aktoren nga nj thnie t regjisorit rus, Liza ka lindur bashk me finesn. Un do t thoja q tek Liza jeton finesa, theksoi ajo.Midis spektatorve ishin t pranishm dhe shum personalitete t Teatrit Kombtar, Akademis s Arteve, Qendrs Kombtare Kinematografike si dhe emra t njohura t artit dhe kulturs.

Liza Vorfi lindi n Gjakov m 29 Nntor t vitit 1924. N vitin 1932 familja e saj shprngulet n Tiran. Ajo vazhdon aktivitetin e saj t par artistik qysh n vitin 1939 si kngtare n Radio Tirana. M pas ajo iu dedikua bots t madhe t artit skenik, ku n vitin 1945 realizon rolin e saj t par teatral n pjesn Gjido. Gjat gjith karriers s saj ajo ka qen protagoniste n rreth 60 role teatrale dhe prodhime kinematografike.