Prokurorja e Prgjithshme, Ina Rama, u shpreh t premten, n Prezantimin e Strategjis Kombtare t Lufts kundr Trafikimit t Qenieve Njerzore se lufta kundr trafikimit t qenieve njerzore mbetet nj prioritet kryesor i organit t akuzs.N fjaln e saj kt veprimtari, kryeprokurorja Rama theksoi se "trafikimi i qenieve njerzore n trsi dhe i grave e t miturve n veanti, ka qn dhe vazhdon t mbetet nj fenomen shqetsues, jo vetm pr vendin ton, por edhe pr vende t tjera, t cilat jan prekur nga ky fenomen n pozicione t ndryshme, nga ato t nj vendi t origjins s trafikimit, t tranzitimit t tyre ose destinacionit t tyre t fundit"."Duke vlersuar rrezikshmrin e ktij lloj kriminaliteti dhe prhapjen e nevojn pr ta luftuar at, Shqipria luftn kundr trafikimit t qenieve njerzore e ka pasur n qendr t vmendjes dhe e ka zhvilluar at mbi bazn e nj strategjie kombtare, n t ciln jan prcaktuar detyra si pr organet shtetrore, ashtu dhe pr organizata t ndryshme", nnvizoi kryeprokurorja Rama.Sipas saj, "kto detyra kan ndihmuar n prmirsimin e legjislacionit penal n kt fush, gj q ka uar n brjen e miratimin e disa neneve t Kodit Penal, q parashikojn forma t ndryshme t ksaj veprimtarie, pr parandalimin e ktyre veprave penale, n zbulimin dhe goditjen e tyre, si dhe n mbrojtjen e riintegrimin e viktimave t trafikimit, sidomos t grave e fmijve".Kreu i organit t akuzs nnvizoi se "prokuroria shqiptare ka qn dhe mbetet e ndrgjegjshme pr rolin e saj n luftn kundr trafikimit t qnieve njerzore. Ky organ sht pjes e strategjis kombtare t lufts kundr ksaj veprimtarie kriminale dhe ka rritur cilsin e puns n hetimin e ktyre shtjeve dhe rritjen e nivelit e prfaqsimit t akuzs n gjykim n kto shtje".N "Prezantimin e Strategjis Kombtare t Lufts kundr Trafikimit t Qenieve Njerzore (2008-2010)", ishin t pranishm prfaqsues t kabinetit qeveriss, Prokurorja e Prgjithshme, Ina Rama, Ambasadori i KE-s n Tiran, Helmuth Lohan, Ambasadori i SHBA-s, n Tiran, John Withers, etj.