Manjani: Abuziv, vendimi për taksën e parkimit. Policët bashkiakë presin të bëhet shkelja për të vënë gjobën


Bashkia e Tirans po shton taksat pr kryeqytetasit q t siguroj t ardhura pr vitin e ri elektoral. Akuzat jan
nga antari i Asambles Kombtare t Partis Socialiste, Ylli Manjani. Sipas tij, taksa m e re e vendosur nga bashkia pr parkimin e automjeteve sht trsisht abuzive. Ai shton se qytetart nuk jan informuar si duhet pr kt taks t re. Nj tjetr shqetsim i ngritur prej tij jan edhe gjobat e policve bashkiak, t cilt nuk t informojn se far prbn shkelje, por presin q ti ta bsh at pr t vn gjobn. Prej dy javsh tashm bashkia ka nisur aplikimin e takss pr parkim. do person q do t parkoj makinn e tij, duhet t paguaj 1000 lek pr nj or.


Akuzat


“Nuk sht televizioni mjeti legjitim i informimit, por jan tabelat dhe polict t cilt n rastin konkret nuk t thon asgj, por presin sa t kryesh shkeljen dhe m pas t gjobisin. Dnimi me gjob dhe karroatrec sht abuziv. Bashkia krkon t marr lek pr vitin e ri elektoral”, - deklaron Ylli Manjani. Nj tjetr shqetsim jan gjobat ku n rast se ka vonesa nga 10 deri n 15 minuta pas skadimit t afatit t kuponit, ather do automjet gjobitet me shumn e 3 mij lekve si dhe shoqrohet pr n pikat e bllokimit t bashkis. Aktualisht n 5 sheshe kryesore t vendit zbatohet plani i ri i bashkis pr parkingjet me pages ndrsa sipas ksaj t fundit skema e re do t shmang trafikun.


Zonat e parkimit me pages


Projekti i nisur nga bashkia nga 15 gushti konsiderohet si nj projekt pilot dhe po zbatohet n disa rrug. Zonat e przgjedhura nga bashkia pr t'u shndrruar n parkingje publike me pages, jan: bulevardi "Dshmort e Kombit", duke filluar nga kryqzimi mes dy ministrive, deri tek ura e madhe e "Dajtit", bulevardi "Gjergj Fishta", nga ura e madhe e "Dajtit", deri tek ura "Dshmort e 4 Shkurtit" dhe q nga kryqzimi i rrugs "Myslym Shyri" me rrugn "Dshmort e 4 Shkurtit", deri tek ura e re e "Bllokut". Nj tjetr zon parashikuar pr t’u kthyer n parking sht edhe zona prpara stadiumit "Qemal Stafa", ndryshe me t gjitha rrethimet e tij, si nga krahu lindor, krahu verior dhe nga krahu perndimor. Sistemi i ri parashikon nj bilet parkimi e cila merret nga shofert n afrsi t parkingjeve. Parkimi n zonat e prcaktuara do t jet i mundur kundrejt nj pagese q sht n varsi t kohs q makina do t qndroj n parking. Si vler fillestare Kshilli Bashkiak i Tirans ka vendosur 1000 lek pr nj or parkimi.


Pasi jan pajisur me biletn e parkimit, shofert duhet ta vendosin at n nj vend t dukshm n pjesn e brendshme t xhamit t makins, n mnyr q t identifikohet lehtsisht nga kontrollort. Ndrsa pr ata q do t rezultojn shkels, do t aplikohen sanksionet e parashikuara n Kodin Rrugor, masa kto q arrijn deri n heqjen e mjetit me karrotrec.BoxTaksat e bashkis1 mij lek taksa e bashkis pr parkimin pr nj or t automjeteve5 jan sheshet kryesore ku zbatohet plani i ri i bashkis pr parkingjet15 gushti, dita kur nisi zbatimi i vendimit t ri