brbrNje lufte brenda llojit po zhvillohet ne bashkesine fetare islame te Maqedonise Selia e BFI-se eshte sulmuar mengjesin e te henes nga myftiu i shkarkuar nje jave me pare Ibrahim Shabani dhe sekretari Afrim Tahiri bashke me nje grup prej 50 personash Ata jane futur me dhune ne ambientet e godines dhe kane sulmuar fizikisht disa prej te punetoreve Ata kane hyre ne zyren e kryetarit te ri te zgjedhur Sulejman Rexhepit i cili nuk ka qene i pranishem ne momentin e ketij sulmi Me pas kane  marre vulat e dokumente te tjere dhe kane formuar nje keshill te perkohshem te udhehequr nga myftiu i shkarkuar Ibrahim Shabani Nderkohe ne Fakultetin e Shkencave Islame ne Kondove te Shkupit kryetari i bashkesise fetare islame ne Maqedoni Sulejman Rexhepi ka thirrur nje mbledhje urgjente te rijasetit te BFI-se si organ me i larte i ketij institucioni fetar per te diskutuar rreth incidentit te sotem Ministria e brendshme e konfirmoi incidentin por nuk dha detaje per ate qe ka ndodhur mengjesin e te henes Ata nuk shpjegojne as arsyet se pse policia edhe pse ka qene prezente nuk ka ndaluar hyrjen me dhune ne seline e BFI-se Deri tani nuk ka te arrestuar lidhur me kete incident Javen e kaluar anetaret bashkesise islame shkarkuan nga detyra myftiun e Shkupit Ibrahim Shabani sekretarin e pergjithshem Afrim Tahiri dhe bashkepunetore te tjere por keta te fundit nuk kane pranuar keto vendime duke theksuar se jane antikushtetuese dhe te padrejtabrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
br