Kina ka trhequr sot vrejtjen nga transferi i ri i armatimit amerikan n Tajvan, nj dit pasi q zyrtart e administrats n Washington theksuan se po e shqyrtojn mundsin e shitjes s armatimit Tajvanit, prfshir ktu edhe shitjen e nndetseve.Ne e kundrshtojm me vendosmri shitjen e armatimit amerikan Tajvanit. Qndrimi yn n lidhje me ket shtje mbetet i pandryshuar, deklaroi zdhnsja e Ministris s Jashtme t Kins, Jiang Yu.Washingtoni thekson se ka t drejt t bj nj tregti t ktill dhe nnvizon se ligjet amerikane parashohin se SHBA-ja sht e obliguar q ti ndihmoj Tajvanit demokratik dhe t vetqeverisur q t mbroj vetn.Administrata e presidentit Barack Obama po lviz drejt shitjes s re t mundshme t armatimit Tajvanit, prfshir ktu edhe t disa nndetseve, deklaroi Robert Kovac, zvends-asistent i Sekretarit t shtetit pr tregti n fushn e mbrojtjes.Nndetset e reja do t mund t ndihmonin q t sfidohej sulmi i mundshm detar i Kins kundr ishullit, pasi q Pekini pretendon se ka t drejt t prdor forcn kundr Tajvanit, nse ishulli shpall edhe formalisht pavarsin.Shitja e armatimit mund t l nn hije marrdhniet e prmirsuara mes Kins dhe Tajvanit, pas zgjedhjes s Ma Ying Jeous pr president t Tajvanit n vitin 2008.