N Spitalin Rajonal t Gjilanit ka nisur vaksinimi i puntorve kundr Gripit t Derrave, ndonse sht prfolur shum marrja ose jo e vaksinave kundr ktij virusi pandemik, i cili sht prhapur edhe n Kosov.N ditn e par t vaksinimit n kt spital rajonal, vaksinn e kan marr 17 puntor, prej tyre, tet mjek specialist, kurse tjert ishin infermier dhe puntor t shrbimit t administrats n spital.Zijadin Hasani, zdhns i ktij spitali, tha se n ditn e par, thirrjes pr vaksinim i jan prgjigjur 17 puntor, derisa t tjert t cilt nuk jan paraqitur duket se kan hezituar ta bjn nj gj t till.Ai tha se ditve tjera do t njoftohet edhe puntort e reparteve tjera pr tu vaksinuar. Vaksinimi sht vullnetar, shpjegoi ai.Hasani, i cili edhe vet e ka marr kt vaksin, u bri thirrje edhe puntorve tjer ta bjn nj gj t till dhe t mos ndikohen nga thashethemet e prhapura pr efekte ansore t ktyre vaksinave.