brbrMartin Shkreli shqiptari i konsideruar njeriu me i urryer ne SHBA pasi rriti me 5 mije perqind cmimin e nje ilaci kunder SIDA-s kur ishte president i nje kompanie farmaceutike refuzoi tu pergjigjej pyetjeve gjate nje seance ne kongresin amerikan Ai ishte thirrur ne nje komision te kongresit qe heton rritjen e cmimit te medikamentit 32 vjecari tha se po ushtronte te drejten per te mos thene asgje qe mund ta inkriminonte sipas amendamentit te Peste te kushtetutes amerikane Megjithese heshti ne seance ne Twitter ai nuk nguroi te kritikonte ligjvenesit qe do ta merrnin ne pyetje ndersa shkroi Veshtire ta besosh qe keta budallenj perfaqesojne popullin ne qeverine tone Shkreli u arrestua dhjetorin e kaluar per mashtrim pas hetimeve qe perfshinin nje fond investimesh dhe nje kompani farmaceutike te cilen e kishte drejtuar me pare Shkreli gjate kohes qe ishte shef ekzekutiv i kompanise farmaceutike Turing e rriti cmimin e Daraprimit nga 135 dollare ne 750brbr
br