POLIÇAN- Dy 16-vjeçarë, banorëtë qytetit të Poliçanit janë arrestuar, pasi akuzohen se kanë goditur me grushte drejtorin të shkollës së mesme të përgjithshme. Ngjarja për të cilën adoleshentët janë arrestuar ka ndodhur mbrëmjen e dy ditëve më parë, rreth orës 21. 00, kur ata e rrahën drejtorin në mes të qytetit. Shkak për këtë veprim, sipas dëshmisë së autorëve, mësohet se është bërë mbetja e tyre në klasë. Vendim për të cilin ata bënin fajtor, pikërisht drejtorin 61-vjeçar.

***


Sipas dëshmitarëve në vendngjarje, por edhe sipas denoncimit të bërë nga i dëmtuari, N.L, ai ndodhej në qendër të qytetit. “Drejtori i shkollës N. L. ka qenë në xhiron e darkës së bashku me shokët e tij, duke biseduar. Në një moment, afër tij kanë ardhur dy djemtë, Blerim Kalluçi dhe Armando Qama dhe kanë nisur ta shajnë dhe pastaj ta qëllojnë me grushte”,- thonë burimet policore, duke iu referuar dëshmisë. Mësohet se e kanë goditur disa herë dhe pastaj janë larguar me vrap duke përfituar nga errësira e natës. Policia mbërriti në vendin e ngjarjes, fill pasi e njoftuan kolegët e drejtorit, që ndodheshin aty. Kanë qenë pikërisht ata që kanë bërë identifikimin e autorëve dhe kanë treguar në polici emrat e tyre. Një orë pas denoncimit, policia e vënë në kërkim ka bërë të mundur kapjen e tyre.


***


Sipas burimeve të policisë, në hetimet e para dy nxënësit kanë pohuar se drejtori i shkollës kishte gisht në mbetjen e tyre në klasë. Për këtë ata kanë pranuar se kanë dashur që të hakmerren. Sipas policisë, tashmë të dy ish- nxënësit, ndodhen në dhomat e izolimit dhe qëndrojnë në pritje të caktimit të masës së sigurisë nga gjykata. Ndaj tyre, rëndon akuza e goditjes për shkak të detyrës në bashkëpunim. Dje, oficerët e policisë gjyqësore kanë përpiluar dosjen dhe akuzat përkatëse për të dy adoleshentët, dhunues dhe i kaluan prokurorisë për hetime të mëtejshme.