Pritet të shtyhet për në shtator ristrukturimi i strukturave partiake
Zgjedhja e 38 kryetarve t rretheve n Partin Socialiste ka rikonfiguruar edhe prbrjen e Asambles Kombtare, nj nga organet m t larta vendimmarrse t partis. Mbledhja e saj e par me antart e rinj pritet t bhet kt muaj, por ka zra n PS q flasin pr nj shtyrje t saj pr n shtator. Shkak pr shtyrjen sht jo vetm stina e pushimeve t vers, por edhe shmangia pr momentin e ndezjes s debateve n parti, pasi asambleja e re pritet t krkoj edhe ristrukturim t kryesis dhe sekretariatit. Burime nga PS-ja bjn t ditur se zhvillimet n PS kan mbetur pezull edhe pr shkak t planeve pr t shkrir kt parti me partin e vogl aleate t Erion Veliajt, G99. Akoma nuk jan
t qarta modalitetet e shkrirjes s ktyre partive dhe katapultimit t Veliajt n PS, por nga ana logjike pritet q kjo shkrirje t bhet prpara se t nisin zgjedhjet n kryesin e re. Veliaj, si nj nga bashkpuntort m t afrt t Rams, do t synonte pr ndonj detyr me pesh n selin roz, nse do t vinte si banor i prhershm aty. Por katapultimi i Veliajt pritet t jet lajmi i dyt n kto zgjedhje t reja t cilat Rama po heziton t’i bj, edhe pse jan planifikuar q me kongresin e prillit, ku u miratua edhe statuti i ri i partis. N statut u parashikua nj formulim i ri i kryesis me futjen e posteve t reja t koordinatorve t qarqeve q do t ishin direkt antar kryesie. Disa antar kryesis dhe jo pak, por m shum se dy e treta e saj, jan n pikpyetje pr t’u zvendsuar, pasi me kundrshtimet e tyre q pas 28 qershorit 2009 e kan
jo komod kt forum pr kryetarin e partis. Sipas t gjitha gjasave, asambleja n mbledhjen e saj t par, ku do t mirpres 38 antart e rinj, do t krkoj q t rifreskoj edhe forumet e tjera q dalin prej saj dhe n kt rast bhet fjal pr kryesin dhe sekretariatin. Edhe n sekretariat, Rama ka disa emra, me t cilt nuk ka komunikim q pas zgjedhjeve t fundit parlamentare.