N nj koh q maxhoranca ka thirrur Kreyeprokurorin Theodhori Sollaku pr t dshmuar mbi akuzat q rndojn mbi t, opozita kmbngul n hetimin e ish-Ministrit t Transporteve Lulzim Basha. Nj komision hetimor q do t hetoj tenderin e rrugs Durrs-Kuks-Morin sht mbledhur kt paradite. Ky komision hetimor kryesohet nga deputeti i PD-s, Aleksandr Biberaj dhe zv/Kryetar i tij do t jet deputeti socialist Arben Isaraj.

Ne mbledhjen e tij t par ky komision ka miratuar planin e hetimit pr cshtjen e marr n hetim. Nnkryetari i ktij komisioni, socialisti Arben Isaraj ka krkuar t thirret pr t dshmuar n lidhje me tenderimin e rrugs Durrs-Kuks kryeministri Berisha, ish-Ministri i Transporteve Lulzim Basha, Ministri i Financave Ridvan Bode dhe ish zv/ministri i Brendshem Gjergj Lezhja.

Krkesa e Isaraj sht quajtur joetike nga kryetari komisionit Aleksandr Biberaj sipas s cilit komisioni duhet t merret me gjetjen e provave dhe jo me dshmitar. Biberaj u shpreh se komisioni do t zbatoj Kushtetutn dhe ligjin.