Ambasadorja e Britanise se Madhe ne Tirane Fiona McIlwham tha sot se zgjedhjet e 8 majit jane nje mundesi per te forcuar demokracine ne Shqiperi ndaj shqiptaret duhet ta shfrytezojne kete mundesi.
Une besoj se Shqiperia dhe shqiptaret do ta shfrytezojne kete mundesi theksoi Mcllwham ne deklaraten per shtyp.
Duke i cilesuar zgjedhjet vendore te 8 majit si jetike per proceset integruese te Shqiperise ambasadorja britanike beri thirrje qe procesi duhet te jete sa me pozitiv dhe transparent.