N Luksemburg u zhvillua dje takimi i ministrave t Jashtm t Bashkimit Evropian, i fundit nn Presidencn spanjolle. N 1 korrik Presidencn e BE-s e merr Belgjika, t cils do t’i duhet t prballet me sfidat e integrimit t vendeve t Ballkanit Perndimor. Muajt e par t saj pritet t merret edhe vendimi pr heqjen e vizave t Shqipris dhe Bosnje-Hercegovins, ndrkoh q fill pas ktij momenti t rndsishm pr shqiptart do t merret n shqyrtim dhe statusi i vendit kandidat pr antarsim t plot n BE.