Dr. Diego Minuti flet për standard për gazetarinë shqiptare dhe atë botërore, problemet kryesore dhe sugjerimet që duhen ndjekur
Rektorja e Universitetit “Pavarsia” Vlor, prof. Arta Musaraj, mirpriti kto dit gazetarin e njohur italian, dr. Diego Minuti, drejtor i ANSAMED Itali dhe kryeredaktor i ANSA-s, agjencis m t madhe italian t lajmeve, e pesta n bot. Jurist, analist, studiues i njohur ndrkombtarisht i fenomenit t kriminalitetit mafioz, gazetar prej 30 vitesh, dr. Minuti n salln e konferencave t Universitetit “Pavarsia”, prmes leksionit me tem “Etika dhe Gazetaria n epokn e shumfishimit t burimeve” t mbajtur prej tij, me pjesmarrjen e gjer t studentve, prfaqsuesve t institucioneve t ndryshme dhe t medias, bri t mundur shndrrimin e auditorve n arena t mendimit dhe diskutimeve pr rolin e mekanizmave dhe aktorve t shoqris, ku veanrisht mediat dhe universitetet kan pjes delikate dhe jetike. Po ashtu, dr. Minuti mbajti leksione specifike rreth komunikimit dhe gazetaris, pr studentet e kursit t Shkencave Politike dhe atyre t kursit t Drejtsis.


N kt kontekst, prof. Musaraj e shoqruar nga konsulli i Italis n Vlor, dr. Strozzi, n shenj falnderimi i akordoi dr. Minuti titullin “Mirnjohje e Universitetit “Pavarsia” Vlore” dhe ndali vmendjen tek vlerat e larta akademike q vizita dhe leksioni i mbajtur nga dr. Minuti do t prcjell jo vetm n rajon, por edhe m gjer.


N axhendn e tij treditore, t pasur me takime t rndsishme me autoritete t qeverisjes qendrore dhe lokale, dr. Minuti shoqruar nga rektorja e Universitetit “Pavarsia” Vlor, prof. Arta Musaraj, u prit nga z. Genc Pollo, ministr pr Inovacionin dhe Teknologjin e Informacionit dhe t Komunikimit; znj. Suzana Turku, zvendsministre e Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve; konsulli i Italis n Vlor, dr. Strozzi; kryetari i Bashkis Vlor, z. Gjika dhe prefekti i qarkut Vlor, z. Halili.


Rektorja Musaraj, gjat takimeve n fjal bri nj ekspoze t plot t puns, aktiviteteve dhe marrveshjeve t krkimit shkencor, n t cilat sht angazhuar Universiteti “Pavarsia” Vlor, duke dshmuar kshtu misionin dhe rolin e Universitetit “Pavarsia” pr t qen jo vetm nj institucion elitar i arsimit t lart, por edhe nj laborator i kultivimit dhe prcjelljes s ideve dhe vlerave n shoqri.


Cila sht prshtypja juaj pr median shqiptare dhe zhvillimin e saj prgjat 20 viteve t fundit?


Gazetaria shqiptare sht nj gazetari shum e re dhe n 20 vitet e fundit i sht dashur t plotsoj boshllkun mes nj gazetarie t nj vendi demokratik si sht sot dhe asaj lloj gazetarie q bhej e kushtzuar nga regjimi. N vende t tjera ky proces ka zgjatur me dhjetvjear t tr dhe ende nuk sht zgjidhur. N kt moment shtypi shqiptar po prpiqet t konsolidoje pranin e vet n brendsi t shoqris. sht nj proces i vshtir, por duhet t ket besim se do t’ia dal mban!


N situatn e tranzicionit shqiptar, shumica e mediave mbijetojn me vshtirsi ekonomikisht. Cilat jan rrugdaljet n nj periudh krize botrore pr median si biznes?


Jo vetm mediat shqiptare jan n vshtirsi. T gjitha mediat n bot jan n t njjtn gjendje dhe kjo sht nj situat m e hershme sesa kriza ekonomike aktuale. Ka media t mdha amerikane q nuk mbulojn dot kostot dhe ka mundsi q shum shpejt do t detyrohen t rishikojn impiantin e tyre.


N Itali shum shtpi botuese jan n kriz dhe si pasoj sht rritur shum krkesa ndaj amortizatorve social. Ajo q mendoj tani sht se n fund t ksaj krize akute do t ket nj ndryshim n sensin pozitiv. Shqipria do t filloj t ket produktivitet dhe fitim, edhe pse do t gjendet e kushtzuar nga panorama e prgjithshme. E vetmja gj q duhet t presim, sht q ekonomia botrore t konsolidohet dhe t kthehemi q t rindrtojm n t.


Sa jeni n dijeni pr cilsin e lajmit n Shqipri dhe cilat do t ishin sugjerimet tuaja?


Panorama e shtypit n Shqipri duhet t jet e ndar n dy sektor krejtsisht t dallueshm n at t televizioneve q duhet t ushqehet prdit dhe n at t medias s shkruar q pson kundrgoditjet e veta t ndrmarrjeve editoriale. Televizionet, me sa shoh un, jan shum agresive, ndrsa gazetat jan akoma t lidhura me traditn. Ka shum mundsi q pika e tyre e lidhjes t jet n mes t rrugs, sepse momenti i imazhit t lidhur me televizionin duhet t bashkohet me nj moment reflektimi q sht ai q prcillet vetm nprmjet mesazhit t shkruar.


Shpeshher, si Shqipria, ashtu edhe Italia, akuzohen pr ndrhyrje t politiks n media. Sa real sht nj fenomen i till dhe cilat masa duhen ndrmarr pr ta parandaluar?


Nuk jam n kushtet e duhura pr t gjykuar raportin q kan n Shqipri shtypi dhe politika. Por eksperienca ime m thot se nuk do t jet i ndryshm nga ai n vendet e tjera. Sipas prkufizimit, politikani sht njeri i qeverisjes, ndrsa gazetari duhet n radh t par t jet nj njri kurioz dhe pastaj njri i aft t shkruaj gjrat q zbulon dhe kjo politikanit mund t’i krijoje bezdi. Nuk ka nj recet pr t shmangur kushtzimet, por nj adres t prbashkt q duhet t jet si nga ana e politikanit, ashtu edhe e gazetarit, respekti reciprok.


Gazetaria shqiptare sht mjaft e ndikuar nga gazetaria italiane: n stil, dizajnim, por edhe prmbajtje. Rubrika apo emisione t tra kan burimin e tyre n Itali. Cili sht mendimi juaj pr nj fenomen t till?


Kushtzimi i shtypit shqiptar nga ai italian nuk sht aq sa mendohet, me sa kam kuptuar un. sht sigurisht nj shembull ai q vjen nga Italia, por sht nj lloj shembulli q prkthehet n formn e nj komponenti social q ktu sht i ndryshm, n kuptimin q nj shqiptar do ta kishte jo t vshtir ta kuptonte domethnien, por qllimshmrin e nj artikulli t shkruar nga nj italian, n t njjtn mnyr n t ciln nj italian do ta kishte t vshtir t kuptonte qllimshmrin e nj artikulli t shkruar nga nj koleg shqiptar.


Un shoh q ka shum vmendje ndaj shtypit dhe televizionit Italian, sepse emulacioni sht nj fenomen botror dhe urimi im sht q mediat shqiptare, t shkruara dhe vizive, t gjejn rrugn e vet origjinale pr t thn q jan vrtet shprehje t nj demokracie t lir.


’mendoni pr rolin q faktor t ndryshm social, si Universiteti “Pavarsia”, mund t luajn pr rajonin e Vlors, duke e shndrruar problematikn e tij, pjes t nj debati akademik - e ndoshta jo vetm t till?


Nse n kto dit gjendem n Vlor, jam pr dy arsye: s pari, sepse m plqen t punoj me t rinj (dhe takimi me studentt e Shkencave Politike dhe t Jurisprudencs ma ka dhn kt mundsi); s dyti, sepse mbeta i joshur nga projekti mbi t cilin ka lindur Universiteti “Pavarsia”. Dua q studentt t bhen dshmitar t ksaj ndrre t madhe, nj universitet q t prgatis sa m mir klasn drejtuese t ardhshme t Shqipris. Kam takuar student q duan t bhen avokat dhe t tjer q duan t hyjn n fushn e siprmarrjes dhe biznesit e t tjer q nuk e din se far do t bjn kur t mbarojn se diplomuari. Por n syt e tyre pash vendosmri dhe besimin se kan
zgjedhjen e duhur. Profesoresha Musaraj sht nj udhrrfyese n kt siprmarrje t madhe, q do t mbetej nj utopi nse edhe nj student i vetm nuk do t jet i denj pr angazhim e t gjithve, t “Pavarsis”, q po shpenzojn. Duhet t jen t denj pr Universitetin “Pavarsia” pr t qen t denj nesr, pr t drejtuar jo vetm Vlorn, por t gjith Shqiprin.