Republikant i sugjerojn opozits adresimin n Gjykatn Kushtetuese pr shtjen e kutive t 28 qershorit. Sipas kryetarit t PR-s, Fatmir Mediu, PS-ja duhet t’i drejtohet Gjykats Kushtetuese, si propozoi edhe Asambleja e Kshillit t Evrops. Kryetari i Partis Republikane, Fatmir Mediu, n takimin me kryesin e PR-s n Qarkun e Fierit u fokusua n shtjet e zgjedhjeve t pushtetit vendor 2011. "Partia Republikane n gjykimin e saj krkon q duhet t ndryshoj sistemi zgjedhor. Ai duhet t garantoj prfaqsimin n Parlament n baz t votave pr gjithsecilin subjekt politik. E dyta, duhet q n qoft se do t ngelet ky sistem proporcional, rajonal, t bhen korrigjimet e nevojshme”, - theksoi z. Mediu. Sipas kryetarit t PR-s, ky sistem duhet patjetr q t ket nj list kombtare. Elementi i tret, - shtoi ai, - shum i rndsishm pr Partin Republikane, sht administrimi i zgjedhjeve. Shmangia e subjektivizmit politik n qendrat e votimit. Elementi i katrt, sht transparenca e zgjedhjeve dhe sidomos e numrimit t votave, nprmjet numrimit elektronik t garantuar.