Sa e rndsishme sht pr shndetin

Zakonisht kur ankohemi nga dhembjet e ndryshme trupore, ia hedhim fajin puns, por nuk e kuptojm se ato shkaktohen nga mnyra e gabuar e t ndenjurit ulur ose n kmb. Specialistt q mbulojn kt sektor japin kshilla pr parandalimin e dhembjeve q vijn prej tyre


Kur kemi dhembje shpine, koke, artikulare, apo therje kockash ia hedhim fajin puns, ose habitemi se si kto dhembje mund t lindin nga asgjja. Le t themi se jemi speciet e para q kemi zgjedhur pozicionin e t qndruarit drejt, t ecim me shpejtsi, t mbajm n krah fmijt dhe t’u bjm ball mijra rreziqeve. Por prej disa miliona vjetsh, nga kjo zgjedhje, ende nuk i kemi plotsuar ecjet e duhura evolutive pr t pasur stabilitet t plot dhe si pasoj, deri tani jemi vetm ecs jo perfekt.


Pra, e kthyer n vesin e njeriut teknologjik, kjo do t thot se pjesa krcitse e kmbve, dhembjet e shpins, krcitja e nofullave, dhembja e pakuptueshme e koks, e gjunjve, mund shkaktohen nga ekuilibri n mnyrn e t qndruarit n kmb dhe nnshtrimi i forcs s rndess. Megjithat sot kemi nj lajm t mir: fal zhvillimit t teknologjis sht i mundur kurimi, t paktn pjesrisht, i ktyre dhembjeve, sigurisht kur bhet me t vrtet fjal pr kto patologji e jo t tjera, duke parashikuar n mnyrn m t mir dhe efikase do rast.


N fakt, sipas teorive neurofiziologjike m moderne, mnyra e qndrimit sht prcaktuar nga nj aktivizim i prgjithshm i muskujve dhe nervave, q merr form minut pas minute nga forca q i nnshtrohen forcs s rndess, kushteve t jashtme, reagimeve psikologjike t secilit prej nesh dhe faktorve t tjer. Dihet se nuk ekziston nj mnyr qndrimi ideale, se pr vet natyrn e saj, sht dhe duhet t jet dinamike, e ndryshueshme. “Mnyra e qndrimit sht e rregulluar nga mekanizma t ndrlikuar neurofiziologjik t panjohur, q veprojn mbi t gjitha strukturat neuromuskulore dhe q ne i quajm ‘sistemi tonik i mbajtjes s trupit’”, shpjegon nj studiues.


Kjo sht ajo q rregullon lvizjen e trupit n hapsir n baz t sinjaleve q vijn nga jasht dhe veanrisht nga receptort e vendosur n kmb, mbi lkur, n goj, n brendsi t veshve, zorrve dhe n organe e aparate t tjer. “Mnyra e t qndruarit ndikohet nga gjendja psikologjike e personit. Pr kt arsye nuk sht gjithmon e thjesht t kuptosh se cila sht arseja e vrtet e humbjes s harmonis. Pr ta zbuluar kt gj, nisemi gjithmon nga nj bashkbisedim dhe nj kontroll mjeksor; kshtu, kur sht e nevojshme, vazhdohet me kontrolle m t hollsishme, prmes t cilave mund t vrehen shkaqet e mundshme fizike”, nnvizon m tej ai.


Procedura q prcakton gjetjen e diagnozs s sakt ka karakteristika t ngjashme me do diagnostikim tjetr. “Humbja e ekuilibrit t duhur nuk shkaktohet kurr vetm nga sjellje jo korrekte si pr shembull mnyra e t qndruarit ulur para nj kompjuteri. N fakt, n kto raste, jan t mjaftueshme disa detaje t rndsishme, si vendosja e nj karrigeje t prshtatshme, apo nj aktivitet i rregullt fizik pr t kaluar dhembjet q mund t shtohen, duke pasur nj qndrim jo korrekt”. Dhembjet mund t shkaktohen edhe nga dmtimi i ndonj prej organeve q kontribuojn n mbajtjen e pozicionit t duhur, e nse dika e till ndodh, ather mund t ndrhyjn specialistt. Dhe jo vetm kaq, ekziston gjithashtu mundsia q dhembjet t varen nga ndonj patologji specifike lokale q modifikon strukturn dhe ndryshon qndrimin e zakonshm.


Me pak fjal, mundsit jan t shumta dhe pr kt nnvizon studiuesi “sht shum e rndsishme t’i marrim gjithmon parasysh t gjith faktort e qndrimit, pr t caktuar terapin e duhur”. N fakt, ndrhyrjet klasifikohen n baz t nj ekuilibri jo korrekt: pr shembull mund t vlersohet dhe kurohet nj ikatrice patologjike, nj traum kafkore q ka ndodhur vite m par, q pacienti nuk e mban mend, mbshtetja jo korrekte e kmbve, vshtirsia n prtypje e t tjera me radh. Mendoni pr shembull pr mnyrn e qndrimit t vajzave anoreksike ose bulimike, apo pozicionet tipike t pacientve n ankth ose t depresionuar”.


Programi terapeutik mund t parashikoj ndihma t ndryshme, prve nj riedukimi n mnyrn e qndrimit, apo natyrs ndrdisiplinore t posturologjis (dega q studion qndrimin dhe pozicionin e duhur), pra nj qendr e mir diagnostikimi nuk mund t prjashtohet nga prania e nj grupi profesionistsh q kan marr nj informacion specifik dhe q din t operojn n mnyr t koordinuar. Kshtu prve specialistve t qndrimit, rndsi t veant ka edhe dentisti, fizioterapisti, osteopati dhe psikologu.


Posturologjia nuk sht ende nj disiplin e kodifikuar dhe arsyen e shpjegon nj studiues tjetr amerikan: “Ideja e qndrimit nuk sht e prcaktuar mir, ndryshon vazhdimisht dhe ndikohet shum nga faktort psikologjik: mjafton t mendosh pr sindromn e Atlasit, pra pr at qndrim tipik t nj personi q vuan nga depresioni, i cili ndien mbi vete peshn e vshtirsive t mdha, qndron krrusur duke mbajtur mbi vete t gjitha t kqijat e bots. T njjtt persona, por n momente t tjera t dits, mund t jen subjekti i ndryshimit t humorit, e si pasoj edhe qndrimit”.
#