Kryetari i Lvizjes Socialiste pr Integrim, Ilir Meta nuk ka kursyer srish kritikat n adres t kryesocialistit Rama dhe Kryeministrit Berisha. Gjat nj takimi me grat antar dhe simpatizante t LSI-s n Njsin Nr. 3, Meta e cilsoi t turpshme bashkpunime e lidershipit t PS dhe nj pjes t deputetve t PS-s me Berishn pr ndryshimin e Kushtetuts.Kreu i LSI-s ka komentuar dhe protestat e fundit t opozits. Ai tha se kryesocialisti Rama, nuk e kishte ftuar LSI-n pr t punuar s bashku pr largimin e Berishs, por se si t'i krkojm Sali Berishs m shum drejtsi dhe siguri dhe t mos vjedh. Ne u prpoqm t'i argumentonim se populli shqiptar nuk pret m shum drejtsi me nj njeri q dhunoi Kushtetutn. Nuk pret m shum drejtsi me nj njeri q dhunoi gjyqsorin, duke rrzuar pes kandidatt e Presidentit pr n Gjykatn e lart, me nj njeri q dhunon dhe mban nn presion Prokurorin, me nj njeri q kur humbet jetn dshmitari kryesor i tragjedis s Grdecit q akuzoi drejtprdrejt Sali Berishn, nuk del pr nj jav t tr n media dhe t mbaj nj qndrim, apo dhe t shpreh nj keqardhje e solidaritet me familjart e viktimave", tha Meta.Kreu i LSI-s ka prmendur dhe ndryshimet e fundit t rregullores s Kuvendit, t cilat i cilsoi si prpjekje t Berishs q n kundrshtim me Kushtetutn, ti lidh duart Presidentit t Republiks. Me kto ndryshime, Presidenti firmos far t'i thot apo far dshiron Sali Berisha, tha ai. Konsensusi i ofruar nga deputett e opozits pr ndryshimet e Rregullores s Kuvendit, sipas tij sht shprehje e faktit se ata jan shndrruar n bashkpuntort m t ngusht t Kryeministrit Berisha. Pr sa i prket situats kaotike q sht krijuar sot n Shqipri pr funksionimin e institucioneve kushtetuese Lideri i LSI-s Meta, shtoi se, -arroganca e jashtzakonshme e Berishs ndaj pushtetit t pavarur gjyqsor, vjen menjher pas goditjes dhe shkatrrimit q ai i dha parimit t ndarjes s pushteteve dhe pavarsis s gjyqsorit, me ndryshimet Kushtetuese q realizoi n natn e 21 Prillit.