Kryetari i Lvizjes Socialiste pr Integrim Ilir Meta ka denoncuar me forc, at q ai e ka konsideruar si fushat t kryeministri Berisha kundr pavarsis s Prokuroris. Meta tha se Berisha ka cenuar integritetin e e Prokuroris, teksa deklaronte urdhrimin pr nj hetim ndrkombtar pr shtjen Fazlli.Kjo sjellje antikushtetuese dhe anti-institucionale e Kryeministrit, kompromenton rnd edhe iniciativn e tij pr t
nj ligj t ri pr Prokurorin, i cili, sikurse kemi denoncuar shum qart edhe m par ka si objektiv t vetm eliminimin e pavarsis kushtetuese t ktij institucioni jetik, n mnyr q t paralizohen hetimet e pavarura pr skandalet e qeveris Berisha-theksoi Meta gjat nj konference pr shtyp.Kreu i LSI-s, nuk ka ln pa prshndetur deklaratn e ambasadorve t BE-s n Tiran. Edhe njher tjetr, Meta ka ofruar mbshtetjen pr Prokurorin dhe n veanti pr mbrojtjen e pavarsis q ktij institucioni ja jep Kushtetuta.Meta ka ofruar mbshtetjen pr nj mocion mosbesimi ndaj kryeministrit Berisha, duke u bashkuar n kt mnyr me iden e hedhur nga social demokrati Sknder Gjinushi.