Ministri i jashtm, Ilir Meta ka reaguar n lidhje me deklaratn q po qarkullon ditt e fundit n pjesn veriore t Mitrovics pr shpalljen e pavarsis s komunave serbe nga Kosova. Shefi i diplomacis shqiptare deklaroi se pavarsia e Kosovs sht e legjitimuar dhe e paprekshme. Meta hodhi posht si t pavrteta edhe pretendimet se Serbia do t paraqes nj rezolut pr Kosovn n OKB, pr shkak se kishte dijeni q edhe Shqipria do ta ndrmerrte nj hap t till. Rezulta e propozuar nga Serbia prmban thirrje q prmes dialogut t arrihet nj zgjidhje e pranueshme pr t gjith shtjet e hapura dhe m shtje t hapura Beogradi zyrtar nnkupton shtjen e statusit, ndrkoh q Kosova sht nj shtet i pavarur, i njohur nga nj pjes e madhe e shteteve t bots. N konferencn pr shtyp, ministri i jashtm Meta u sht prgjigjur edhe pyetjeve t gazetarve n lidhje me ngjarjen e Himars, duke thn se me kt ngjarje po merren organet hetimore.