Punn e komisionit pr Reformn Zgjedhore, kryetari i Lvizjes Socialiste pr Integrim Ilir Meta, e ka vlersuar sot si nj funksionim t ktij komisioni n munges s plot t transparencs. Meta deklaroi se zgjedhjet e ardhshme jan t rrezikuara. Kjo vjen sipas Mets, nga mungesa e transparencs s prfaqsuesve t PD dhe PS, e t gjith funksionimit t deritanishm t Komisionit pr Reformn zgjedhore dhe nga frika e prfaqsuesve t ktyre forcave pr t prballuar nj konkurrenc t hapur e t ndershme politike.Kryetari i LSI, shtoi se heqja e KQZ-s nga Kushtetuta, si nj institucion kushtetues, nuk ishte gj tjetr vese nj goditje ndaj zgjedhjeve n vend.Ne mendojm se, n do rast KQZ-ja duhet t jet gjithprfshirse, q do t thot se n do rast nj KQZ PD-PS sht nj KQZ e paligjshme-theksoi Meta.Meta tha gjithashtu se krijimi i kartave t identitetit, do t jet e pamundur q t prodhohen dhe t shprndahen deri n zgjedhjet e ardhshme.