Me ftes t ministrit t Jashtm italian z. Franco Frattini, zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, mori pjes n Takimin e Ministrave t Punve t Jashtme t Nisms Adriatiko-Joniane, t zhvilluar n qytetin e Ankons, Itali. N kt ministerial, i cili shnoi edhe prfundimin e presidencs italiane t ksaj nisme, morn pjes ministrat e Punve t Jashtme t Shqipris, Italis, Greqis, Sllovenis, Kroacis, Serbis, Bosnje-Hercegovins dhe Malit t Zi. Takimi XII i nivelit t lart mbart kt vit nj simbolik t veant, pasi prkon me 10-vjetorin e krijimit t Nisms Adriatiko-Joniane. Me kt rast, ministrat e Punve t Jashtme, duke
nj bilanc t angazhimeve dhe aktiviteteve t saj, ndan s bashku vlersimin pr rolin e nisms n drejtim t forcimit t bashkpunimit mes vendeve antare, konsolidimin e marrdhnieve t fqinjsis s mir si dhe nxitjen e nj zhvillimi ekonomik rajonal prmes projekteve me interes t prbashkt. Me kt rast, ministrat e NAJ miratuan dy deklarata t rndsishme politike: Deklaratn e Ankons si dhe Deklaratn e Kshillit Adriatiko-Jonian n mbshtetje t Strategjis s BE-s pr Rajonin e Adriatikut dhe Jonit. N Deklaratn e Ankons, u rikonfirmua perspektiva e qart dhe e afrt evropiane e vendeve t Ballkanit Perndimor, si dhe u vlersua progresi i dukshm q kto vende kan arritur n procesin e integrimit n BE, duke nnvizuar rndsin e finalizimit t shpejt t procesit t liberalizimit t vizave pr Shqiprin dhe Bosnje-Hercegovinn. N fokus t Deklarats pr Strategjin Evropiane pr Rajonin Adriatiko-Jonian, krahas theksimit t procesit integrues n BE t vendeve t Ballkanit Perndimor, ishte nevoja e inicimit t projekteve t bashkpunimit n sektor strategjik si: energjia, transporti, turizmi, kultura, arsimi, si dhe bashkpunimi ndrportual, zhvillimi rural dhe nxitja e kontakteve ndruniversitare. N fjaln e mbajtur n kt ministerial, zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, i siguroi homologt e tij pr kontributin dhe angazhimin e Shqipris n kuadr t Nisms Adriatiko-Joniane, si dhe mbshteti nismn e marr nga Italia pr t shndrruar rajonin e Adriatikut dhe Jonit n nj makro-rajon evropian dhe pr t prezantuar strategjin e ktij projekti t rndsishm t bashkpunimit ndrrajonal pran institucioneve t BE-s. Gjithashtu, z. Meta vlersoi rndsin e veant q i kushton kjo nism procesit t integrimit evropian t vendeve t Ballkanit Perndimor. N kt kontekst, zv.kryeministri Meta informoi t pranishmit pr ecurin e procesit t integrimit evropian t Shqipris, duke vn theksin mbi dy sfidat kryesore t qeveris shqiptare: prmbylljen s afrmi t procesit t liberalizimit t vizave me BE-n, si dhe marrjen e statusit t kandidatit pr antarsim n BE. N kt kontekst, z. Meta vlersoi mbajtjen e samitit t Sarajevs m 2 qershor, si nj mundsi pr t’u dhn nj shtys t re nxitse t gjitha proceseve integruese evropiane t vendeve t Ballkanit Perndimor. N prfundim t fjals s tij, z. Meta vlersoi suksesin e arritur nga presidenca italiane n realizimin e shum aktiviteteve dhe projekteve me karakter rajonal, si dhe uroi presidencn e ardhshme t ksaj nisme nga Mali i Zi, duke e siguruar pr mbshtetjen e plot t Shqipris. Krahas punimeve t ktij ministeriali, zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, pati takime t shkurtra me ministrin italian z. Franco Frattini, ministrin slloven z. Samuel Zbogar, ministrin malazez z. Milan Rocen dhe me ministrin e Bosnje-Hercegovins z. Sven Alkalaj.