Ministri i Jashtm, Ilir Meta, prezantoi n Budva progresin e Shqipris n prmbushjen e reformave n kuadr t proceseve integruese t vendit. Zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, mori pjes n Takimin e Ministrave t Punve t Jashtme t Nisms s Evrops Qendrore (NEQ) n Budva t Malit t Zi. Tema qendrore e Takimit t Ministrave t Jashtm t ksaj nisme ishte forcimi i bashkpunimit rajonal n kontekstin e integrimit evropian. Gjat fjals s tij, z. Meta, pasi bri nj ekspoze t progresit t Shqipris n prmbushjen e reformave n kuadr t proceseve integruese, vuri theksin n rndsin e perspektivs evropiane t rajonit, duke vlersuar n veanti procesin e liberalizimit t vizave si nj histori suksesi t marrdhnieve mes vendeve t Ballkanit Perndimor dhe Bashkimit Evropian. N kt kontekst, zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Meta, e konsideroi Deklaratn e Sarajevs si nj mbshtetje dhe angazhim t plot t BE-s pr perspektivn evropiane t rajonit dhe si nj shtys dhe frymzim pr t gjitha qeverit e ktyre vendeve pr t prshpejtuar m tej reformat drejt antarsimit n BE. Gjithashtu, ai inkurajoi frymn bashkpunuese t Nisms pr intensifikimin e marrdhnieve ekonomike mes vendeve antare nprmjet projekteve zhvillimore me interes t prbashkt dhe me impakt rajonal n fushn e energjis, infrastrukturs dhe turizmit. N kuadr t bashkpunimit rajonal, z. Meta ritheksoi nevojn pr prfshirjen e Kosovs n t gjitha aktivitetet rajonale, me synimin pr t rritur bashkpunimin ekonomik dhe tregtar t saj me vendet e rajonit. N prfundim t ktij takimi, ministrat e Punve t Jashtme t vendeve antare nnshkruan dokumentin me rekomandimet e paraqitura nga Grupi Ndrkombtar i Ekspertve. Rekomandimet e miratuara synojn q NEQ, nisma m e vjetr shumpalshe n Evropn Qendrore dhe Lindore, t vazhdoj t transformohet pr t'iu prshtatur zhvillimeve t sotme dhe pr t realizuar sa m mir misionin e saj n drejtim t proceseve integruese n strukturat evropiane. Gjithashtu, nj element i rndsishm i rekomandimeve ishte edhe institucionalizimi i marrdhnieve t NEQ me BE-n, duke planifikuar edhe hapjen e nj zyre prfaqsuese t ksaj nisme n Bruksel.