Zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, mori pjes n Konferencn Ndrkombtare t Kabulit, e cila u zhvillua n vijimsi t Konferencs s Londrs pr Afganistanin. Konferenca ka prfunduar me nj marrveshje pr t kanalizuar s paku pesdhjet prqind t ndihmave pr zhvillimin drejtprdrejt tek qeveria e Kabulit. Momentalisht shifra sht n nivelin e 20 prqindshit. Presidenti afgan Hamid Karzai ka
lobim pr rritjen e ksaj shum. sht hera e par q nj konferenc e ministrave t jashtm zhvillohet n Kabul dhe q organizohet nga qeveria e Afganistanit. Pas konferencs, komuniteti ndrkombtar dhe qeveria e Afganistanit shprehn prkushtimin e tyre t prbashkt ndaj popullit afgan, si nj shenj e rinovimit t partneritetit t tyre n shrbim t siguris, prosperitetit dhe demokracis n Afganistan. Gjat konferencs, zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme t Shqipris, z. Ilir Meta, mbajti nj fjal rreth kontributit q Shqipria jep n kuadr t ruajtjes s siguris n Afganistan, prpjekjeve pr ripajtim dhe rindrtim si dhe rreth fazave q duhen ndjekur pr nj tranzicion t balancuar. Shqipria sht pjesmarrse n ISAF si antare e NATO-s. Mes t pranishmve nga Komuniteti Ndrkombtar ishin edhe Sekretarja e Shtetit t SHBA znj. Hillary Clinton, ministri i Punve t Jashtme t Italis, z. Franco Frattini, ministri i Punve t Jashtme t Francs z. Bernard Kouchner, Sekretari i Jashtm i Mbretris s Bashkuar z. William Hague, Sekretari i Prgjithshm i NATO-s z. Anders Fogh Rasmussen, Sekretari i Prgjithshm i OKB-s z. Ban Ki Moon etj.