Vota ndryshe, Meta: Po ruajmë identitetin tonë
Kryetari i Lvizjes Socialiste pr Integrim, Ilir Meta, prafrohet me qndrimin e Kryeministrit Sali Berisha, duke u shprehur n favor t kufizimit t mandatit t kryetarit t Shrbimit Informativ Kombtar. Ilir Meta deklarohet pro kufizimit t mandateve t zyrtareve t lart. Por, sipas tij, kjo nuk do t thot se LSI do t jap vot pro ndryshimeve n ligjin e Shrbimit Informativ Shtetror. "sht tepr parimore q do zyrtar i lart t ket mandat t prcaktuar dhe kjo sht pothuajse pr t gjith prfaqsuesit e t gjitha institucioneve t tjera, edhe pr institucionin n fjal. Kjo sht m se normale q t vendoset nj afat ligjor, po njkohsisht sht e rndsishme q ky afat t jet n kuadr t nj rregullimi dhe prcaktimi ligjor q garanton qndrueshmrin dhe pavarsin e ktij institucioni. Kjo ka qen dhe sht arsyeja pse un e kam theksuar rndsin q do ndryshim sht e rndsishme t bhet n mnyr t mirkonsultuar me Aleancn", - deklaroi Ilir Meta.


Por, vota ndryshe e LSI-s ka nj qllim t vetm, ruajtjen e identitetit t saj brenda koalicionit qeveriss. Zvendskryeministri dhe njhersh ministri i Jashtm, Ilir Meta, n nj takim me gazetart, shprehu qndrimin e LSI-s n lidhje me ligjin aq t prfolur t SHISH-it. Duke iu prgjigjur pyetjes s gazetarve se nse LSI-ja do t bashkonte votat me PS-n pr ta rrzuar ligjin n Kuvend, Meta theksoi se qndrimi i LSI-s sht parimor dhe procesi i konsultimeve pr kt ligj do t vijoj n mnyr konstruktive. Edhe dy dit m par, ndrsa zrat kundr koalicionit PD-LSI ishin rritur duke iu referuar votimit pro nga deputett e LSI-s, ndryshe nga at demokrat, sa u prket kandidaturave t paraqitura nga Presidenti pr antar n Gjykatn e Lart dhe mendimi pro pr shtyrjen e diskutimit t ligjit pr SHISH-in, lideri i LSI-s, Ilir Meta, deklaroi se vota ndryshe e deputetve t LSI-s sht nj prpjekje pr t ruajtur identitetin e ksaj force politike n koalicionin qeveritar. Kt qndrim kreu i Lvizjes Socialiste pr Integrim e bri edhe gjat mbledhjes s fundit t komitetit drejtues t LSI-s, duke u dhn fund kshtu edhe hamendsimeve t ngritura pr ndonj krisje brenda mazhorancs qeverisse. Lideri i LSI-s, Ilir Meta, riprsriti se nisja sa m shpejt e diskutimit pr reformn zgjedhore sht nj domosdoshmri, ndrsa vendi pas m pak se nj vit do t ket zgjedhjet lokale. Meta garantoi se LSI do t luftoj pr nj reform zgjedhore gjithprfshirse me qllimin e vetm q zgjedhjet t prmbushin plotsisht standardet, duke mos ln hapsir pr kundrshtim t rezultatit.