Derisa Arta Limani dhe Florina Dyrmyshi u pajtuan me nga 250 euro, Aldion Jenishaj nuk kapërceu as pragun e parëT drejtn e edicionit t 26-t me radh e fituan tet kandidat nga Tirana, Prishtina, Drenasi, Gjilani, Prmeti, Gjakova. Dhe dy kandidat, nga Prmeti dhe nga Tirana, me shpejtsin e tyre arritn t ulen n karrigen e nxeht. Derisa pr prmetarin Aldion Jenishaj ishte vetm si hyrje, pr Florian Dyrmyshin ishte nj dram n koh. Pr kandidatin e tret, Arta Limani, po ashtu nj odisejad e ndihms q n momentin e fundit t rikthehet n shumn a pragun e par. Emisioni i popullarizuar “Kush do t bhet milioner”, tashm jo vetm si nj mik i do shtpie shqiptare, por edhe i do moshe ka arritur n edicionin e njzet e gjasht. Prgjat nj ore, fmijt, t rriturit, intelektualt etj., shtresat e gjith shoqris marrin pjes duke u njohur n vazhdimsi me t rejat e jo vetm t fundit enciklopedike. Realizimi ka marr konturet perfekte t konstruksionit artistik, qoft nga imazhi filmik, diksioni, rrjedha dramatike, kthesat etj., si n nj studio ku shumka thuhet dhe njihet qofshin edhe ato dilemat q mund t kemi pr nj ast. Humbja dhe fitimi gjithmon shkojn bashk! Megjithat, ngutia t l duarthat. N edicionin e njzet e gjasht tre kandidatt u ndan me at q treguan, po mbi t gjitha na dhan emocione t veanta dhe risi njohjeje dhe mishrimi m t. Drama e krkimit t prgjigjes s sakt Kandidati i par, Aldion Jemishaj, tregoj nj nguti t papar dhe nuk arriti as pragun e par t shums prej 250 eurosh. Kandidatja n radh, Arta Limani, sht treguar ambicioze dhe arriti q t ishte e kujdesshme dhe njohse pr prgjigjet q jepte, pr shembull te pyetja pr fenomenin e bifurkacionit t lumit Nerodime, pr opern “Carmen” e cila bn fjal pr braktisjen e ushtarit pr nj toreador, e q opera vazhdon t shfaqet suksesshm n Tiran, premiera e s cils u dha dit m par etj. Megjithat, n t kundrtn e ngutis s t parit prgjat 13 minutave t plota u zhvillua nj dram pr nj prgjigje. Dhe ishte fjala pr spiunt, atentatort japonez. Dhe hezitoi, sht lajthitur edhe publiku kur votoi pr samurajin. N mes, shogun e meixhi, kandidatja prcaktohet te kjo e dyta, ndrsa e sakt ishte se ninxha sht spiun dhe atentatort japonez. Edhe kandidati tjetr nga Tirana, Florian Dymyshi, pati t njjtin fat. Pas prgjigjes se frngjishtja dhe anglishtja jan dy gjuh zyrtare n Kanada, se Galileu ka thn se “megjithat toka lviz” etj., arrin te drama e dyt e mbrmshme: pas 10 minutave i jepet prgjigje se personi q pak koh m par ka prqafuar nj besim apo nj fe, quhet Neofit. Edhe n kt prgjigje publiku hezitoi n saktsi.