Partia Demokracia Sociale e drejtuar nga Paskal Milo do te zhvilloje diten e sotme kongresin e saj elektoral. Ne Kongres, pervec fjales se kryetarit Paskal Milo, do te miratohet lista e 140 kandidateve per deputet te zgjedhjeve te 28 qershorit. Njeheresh do te percaktohet zyrtarisht pozicionimi i kesaj partie ne koalicionin parazgjedhor me socialistet, i cili pritet te zyrtarizohet para 13 majit. Ne Kongres do te pershendese dhe kryetari i Partise Socialiste,i Edi Rama. Njeheresh pritet te marrin pjese ne kete kongres dhe kreret e tjere aleate, Gjinushi i PSD dhe Veliaj i G99. Te cilet sebashku me Ramen, formojne dhe kuartetin e koalicionit parazgjedhor te majte.