Tiran (start)- Ministri i Jashtm italian Franko Fratini pritet t mbrrij gjat t hns pr nj vizit n vendin ton. Shefi i diplomacis italiane, fillimisht do t ket nj takim me ministrin shqiptar t Punve t Jashtme, Lulzim Basha. Gjat vizits, Fratini do t jet i pranishm edhe n Konferencn e Ambasadorve, q do t zhvillohet nga 27 deri me 31 tetor n Tiran dhe n Shkodr. Fratini do t mbaj edhe nj referat n kt konferenc me tem Italia dhe Evropa Juglindore: s bashku drejt integrimit n Bashkimin evropian. Gjithashtu, Fratini do t zhvilloj nj takim edhe me presidentin e Republiks Bamir Topi.