Pavarsisht nj krize financiare q ka pllakosur vendin dhe kritikave t forta nga Banka Qndrore Europiane, minsitri grek i financave, Jorgos Papakostantinu ka mohuar deklaratatat se Greqia do t jet vendi i par q do t braktis zonn euro.
Sipas agjensis s lajmeve, Doje Vele ministri i cilsoi kto deklarata si t pabaza e t pakuptimta. Deklarata e qeveris greke vjen n nj koh q kreu i Banks Qndrore europiane i ka krkuar ksaj t fundit t ul me do kusht defiitin buxhetor. Vetm pr 2009-n, borxhi publik i vendit arriti n 12.7 t Prodhimit t Brendshm Bruto, n nj koh q norma e lejuar n Bashkimin Europian sht 3 %.