63 fmijt q msojn n shkolln e t verbrve n kryeqyetet, kan marr si dhurat pr festat e fundvitit premtimin e ministrit t arsimit dhe shkencs Myqerem Tafaj, pr ndihm t vazhdueshme pr arsimimin e tyre edhe n nivele universitare. I ftuar n aktivitetin e organizuar prej ktyre fmijv n shkolln e tyre Ministri i Arsimit ka premtuar se kjo kategori do t ket vmendjen maksimale t qeveris pr tu arsimuar. Po ashtu ministri Tafaj siguroi edhe prindrit e ktyre fmijve se do t ken mbshtetjen e dikasterit q ai drejton. 63fmijt q studiojn n shkolln 9-vjeare pr t verbrit, jan nga mosha 8 deri n 18 vje, 31 prej tyre kan 10% t shikimit ndrsa pjesa nuk shikojn fare.